„Накрая на своя мандат и в ситуацията, в която се намираме, г-н Панов е съвсем естествен и логичен кандидат за тази част от българското общество, която отказва да се единява и обединява с тези, които разбират функционирането на българската държава през корупцията и всичките ѝ възможни форми.“ Това каза пред БНР доц. Христо Христев, преподавател по право в Софийския университет и член на инициативния комитет, издигнал кандидатурата на Лозан Панов за президент. В България има криза на правовата държава и една от най-силните кандидатури за президент, която може да бъде поставена в този момент, е на Лозан Панов, подчерта Христев. Според него в последните години Лозан Панов е показал „своята непреклонност пред всички тези проблемни явления, които текат в съдебната власт“.
Доц. Христев е на мнение, че кандидатурата на председателя на Върховния касационен съд може да консолидира демократичната общност.
Преподавателят определи кандидатурата на ректора на СУ проф. Анастас Герджиков, както и тази на Лозан Панов, като напълно естествени.
Според Христо Христев кандидатурата на Лозан Панов има за цел да направи основна тема на дебата за предстоящите президентски избори „не отвлечени общи фрази за единение, а за това кой е основният проблем, който има днес българското общество – масовата корупция, разпада на тъканта на българската държава, на всичките ѝ публични системи в резултат на тази масова корупция“.
Доц. Христев изрази очаквания кандидатурата на Панов да бъде подкрепата от много по-широки среди в обществото от тези на привържениците на ДБ.
Той изтъкна, че в правосъдната система ще останат достатъчно хора, които ще отстояват линията на върховенство на правото, с която е свързвано името на Лозан Панов.
2 509 864 българи заявиха на Референдума от 2016 г., че депутатите трябва да се избират на мажоритарни избори в два тура, но политическия елит и неговите кукловоди не позволяват това да се случи, а в техните медии темата е табу.