Оказа се, че наистина има обективни причини за повишение на някои цени. Това каза в предаването "Това е България" на Радио "Фокус" икономистът проф. Боян Дуранкев. По думите му пред следващото редовно правителство ще се стоварят изключително много проблеми.
„Един от редките случаи, в които се съюзяват синдикати и работодатели. В тази среща с едно служебно правителство, което е сравнително меко, тъй като предстоят избори се постигат едни условия които не са много нормални и законни. Пред следващото редовно правителство ще се стоварят толкова много проблеми, колкото няма как да опишем“, каза той.
„Трябва да видим дали повишението на цените е обективно. Да, обективно е. Прегледах и германските цени, прегледах и тези в САЩ. Навсякъде има поскъпване - и то не само на електроенергията на енергоносителите. Като започнем от петрола, защото насрещна имаме един картел, който се нарича ОПЕК, имаме „Зелена сделка“ и Парижко споразумение, страна е и Европейския съюз – в частност България. Ако отворим и погледнем по-добре икономиките Европейският съюз не сме най-големите замърсители. Най-големите замърсители с въглеродни емисии на първо място са Китай, които произвеждат повече от Европейския съюз и САЩ. Те поеха само един сериозен ангажимент – да не строят нови ТЕЦ-ове извън Китай“, допълни проф. Дуранкев.
„Оказва, че в Европейския съюз обективно нарастват цените на енергоносителите. Затваряме най- различни ТЕЦ-ове, които са на база на въглищата най-вече. В България въглищата са почти със стойността на пръстта. Оказа се, че наистина има обективни причини за повишение на някои цени. В тези мътни води някои се опитват да ловят риба. Успешно успяват частниците, които продават електроенергията, да постигнат едни цени“, коментира още той. Той поясни, че е естествено цените на свободния пазар да растат, когато има повишение на търсенето и свободни пазарни цени.
Отидете към основна версия
20 Октомври, 2021 08:22 2 180 28
Дуранкев: Повишението на цените на тока е обективно
Затваряме най- различни ТЕЦ-ове, които са на база на въглищата най-вече. В България въглищата са почти със стойността на пръстта, казва икономистът
Снимка: БГНЕС
Поставете оценка:
Оценка 3 от 8 гласа.