Строи се необикновен кабинет. Но според мен се бърза, защото кабинетът е тежък, с четири партии, докато страната е в критична ситуация – закъснели сме по всички европейски програми и фондове, цените са извън контрол. Сглобяването на хаотично правителство с неясни отговорности и да не се знае кой какво прави след месец-два ще събори всичко. Това каза в ефира на БНТ политологът Калоян Методиев.
Според него формирането на новия кабинет трябва да върви спокойно, разумно и законово, тъй като "един детайл може да се окаже пукнатината, от която да зейне пропаст след няколко месеца".
По думите му се пробват имена на министри в общественото пространство, което е ненужно да се прави.
Нямаме вече време и нерви за експерименти и такива игрички на дребно, смята Методиев и подчерта, че няма как да има правителство без БСП, ДБ и ИТН.
По отношение на президента политологът посочи, че в момента Румен Радев е №1 в държавата. Той е големият победител, оказа се най-умният и хитър политик в страната. Има силно влияние в обществото. Вече осем месеца управлява чрез служебен кабинет. Той е господарят на държавата в момента, коментира той.
На въпрос за бъдещите министри Методиев отбеляза, че имената в новия кабинет са от голямо значение, тъй като от тях ще зависи динамиката и развитието на институциите.
"Бих посъветвал партиите много добре да си подберат имената на министрите, макар че в момента сме в ситуация на обществена анестезия, тъй като 70% от хората не отидоха да гласуват на изборите", напомни анализаторът, цитиран от novini.bg.
За първите впечатления от живота на 47-ото Народно събрание Калоян Методиев посочи, че сме станали свидетели на личностни нападки и конфронтация.
Няма добър тон, няма диалог, не виждам перспектива това да се промени, а напротив – ще се задълбочава. Липсват фигурите, които да внесат спокойствието. Има тежки проблеми за решаване, защото останалите държави вече си харчат парите от Плана за възстановяване, решават си проблемите с ваксинацията и COVID пандемията. Изоставаме с поне пет обиколки от ЕС, коментира той.
Според Методиев никой няма да даде на новото правителство необходимите 100 дни толеранс.
,,Няма да има нито 100 дни толеранс, нито спокойствие. Това преливане на министри от служебния кабинет в редовен няма да позволи да има 100 дни. Ако искат рестарт и обновление, да рискуват с нови имената, за да не наследят греховете на служебното правителство'', смята Методиев.
На финала политологът посочи, че така афишираната промяна в страната едва ли ще настъпи, защото за тази цел трябва да има спокойна политическа среда, което би било трудно за постигане при тази конфигурация.
Освен това 70% от българите някъде се скриха. С 30% избирателна активност не може да се прави промяна, отсече накрая Калоян Методиев.