С постановление на прокурор Николай Кокинов са образувани 5 досъдебни производства срещу 4 лица. Трима от тях са бивши директори в СДОТО МВР, а четвъртият е настоящ началник отдел.
Това беше обявено днес на пресконференция на прокуратурата, където бяха оповестени резултатите от проверката на сигнала за подслушване, подаден от лидера на БСП Сергей Станишев.
„На 28 март 2013 година до мен беше подаден сигнал от Станишев. В писмо, което придружава сигнала, се съдържат изключително тревожни данни за работата на МВР. Писмото е от неизвестен подател и е подписано „С надежда и уважение, все още служител на МВР", обясни Цацаров.
По сигнала не е образувано веднага наказателно производство, защото анонимните съобщения не са повод за започване на наказателно производство. От проверката има два доклада, единият е класифициран, другият е този, който се представя пред обществото, каза Цацаров.
Досъдебните производства са:
Срещу Цветан Георгиев Иванов - шеф на СДОТО от февруари 2010 до февруари 2011 г. Той не е изпълнил задълженията си по служба, не е създал необходимата организация използване на специализирана техника и е създал условия за нерегламентирано подслушване и нарушаване на конституционни права на граждани.
Срещу Камен Желязков Костов - директор на СДОТО от септември 2011 до юли 2012 г. Той също не е изпълнил задълженията си по служба, уронил е престижа на МВР, създал условия за нерегламентирано подслушване.
Срещу Сергей Костадинов Кацаров - директор на СДОТО в периода август 2012-април 2013 г. На него са повдигнати подобни обвинения, заедно с още едно - за това, че на 3 април 2013 година в София като директор е съставил справка, в която е удостоверил неверни обстоятелства. Той твърдял, че с наличната техника не може да се извърши съответната работа по проследяването и подслушването на заподозрени лица.
И срещу Радко Димитров, началник Отдел 04 в СДОТО МВР - за това, че е унищожил запис, като е изтрил данните от картите на автомобил със специализирана техника.
Постановленията са с гриф за сигурност, поради което не всички подробности от тях ще бъдат оповестени, уточни Кокинов.
Прокурор Кокинов подчерта, че посоченият кръг от лица не изчерпва всички отговорни лица, като в хода на разследване може да се установят и други такива.
„Една от целите ни е да възстановим информацията, която е била унищожена от техниката”, обясни главният прокурор Сотир Цацаров.
Докато не възстановим изтрита информация, ние не можем да потвърдим или отречем дали тези служители са работили по нареждане, или по собствена воля, обясни зам.-главният прокурор Борислав Сарафов.
На екипа, който работи с тази техника, са подавани само и единствено телефонни номера.
Информацията е заличена и заличаването й е извършено без да има никаква техническа необходимост от това, каза главният прокурор.
По думите му проверявано е и дали МВР притежава автомобил с марка "Крайслер Вояджър".
Роман Василев обясни: „Въпросният автомобил има пълната автономност на мобилните оператори”.
От прокуратурата поискаха промени в четири закона, които ще касаят СРС-та. В момента, в който бъде конституирано Народното събрание, прокуратурата ще представи пакет от нормативни документи за изменения на закони по отношение на използването на специални разузнавателни средства (СРС), заяви още главният прокурор. Сега е необходимо незабавно да бъдат въведени временни правила в СДОТО от министър Петя Първанова. За липсата на контрол в СДОТО ще бъдат разпитани и главни секретари. Още в началото на пресконференцията Цацаров предупреди журналистите, че има два доклада в резултат на проверката, като единият е класифициран, а другият е този, който се представя пред обществото. Цацаров беше категоричен, че няма да бъде спестена информация, макар, че сега не бяха посочени точно улиците, по които е минавал автомобилът, упоменат в сигнала на Сергай Станишев. Това ще бъде направено на един по-късен етап, тъй като продължава снемането на обяснения за изтритите записи. Освен това стана ясно, че посоченият автомобил в сигнала на Станишев е бил към службата на СДОТО.
Иззето е цялото видеонаблюдение на град София в период от един месец, за да се проследи движението на автомобила със специализирана техника, стана ясно на пресконференцията. Констатирани са редица нарушения в ежедневната работа с автомобила за специализираната техника. Налице са фрапиращи разминавания между записаното в пътните листове на автомобила и реалните му излизания в града.
Колата е засечена от системата за видеонаблюдение на СДВР само през март да се движи нерегламентирано на 15,16 и 26-ти. На 10,14,25,27 март пък има сериозни разминавания между записаните часове в пътната книжка и реалните излизания на колата.
Екип от десет проверяващи прокурори извършиха проверка в СДОТО”, обясни зам.-главният прокурор Борислав Сарафов. Той посочи, че при проверката са изискани всички нормативни документи. Към момента разполагаме с всички данни за числеността и длъжностните характеристики на служители. Бяха снети обяснения от 22 лица. По преписката е изготвена справка относно техническите характеристики на техниката. Изискана е цялата документация във връзка с техниката. Един автомобил с техника за негласно оперативно-техническо обслужване е иззет. Изискани са и данни от СДРВ касаещи използването на този автомобил.
В СДОТО не съществува писмен регламент за поставените задачи на всеки един от екипа, не съществува и регламент за провеждането на така наречени тренировъчни излизания, както и писмени резултати от тяхното провеждане, посочи Сарафов.
Налице е липса на контрол върху експлоатацията на тази техника от длъжностните лица. Създават се възможности за злоупотреба със служебно положение и нерегламентирано използване на тази техника, са част от заключенията на проверката.
Началникът на Отдел 04 в СДОТО МВР Радко Димитров е направил опит да осуети прокурорската проверка по сигнала за подслушване, съобщи още зам.-главният прокурор Борислав Сарафов. Той разказа пред журналистите: „На 28 март Радко Димитров е имал 50-годишен юбилей, и седнали да се почерпят с колеги. След внасянето на сигнала, празненството е било преустановено, като с няколко други служители, същата вечер извършили демонтаж на система и са търсели харддиск, какъвто не намерили. В 22.30 ч Радко Димитров е поискал парола за достъп от вносителя на техниката. На следващия ден в 7,58 ч. той изтрил всички данни, събрани до момента в картите за памет, нещо което до момента изобщо не е било правено. Това е саботаж, категоричен бе Сарафов. "По инструкция такава дейност следва да се извършва единствено от оторизиран служител. В хода на проверката беше направен и опит да се подведе проверяващият екип, относно детайлните възможности на използваната техника”, обясни прокурорът.
Главният прокурор подчерта, че резултатите от проверката касаят само мобилната техника за подслушване. Стационарната техника не е била обект на проверката.