Депутатите се захванаха с приемането на трите бюджета за 2022 г. - на държавата, на общественото осигуряване и на НЗОК. Разпалената дискусия в пленарната зала започна по темата здравеопазване.
"Системата на здравеопазването има огромна необходимост да бъде променена. Притеснява ни, че пропорцията между болнична и доболнична помощ е същата, както предходните години при управлението на ГЕРБ", изтъкна Джевдет Чакъров от ДПС и допълни, че движението няма да подкрепи бюджетът на НЗОК за 2022.
"Наблюдаваме нарастването на бюджета през последните години от 800 млн. на 6 млрд лв., но кое се е подобрило във функционирането на здравната система? Пациентите по-доволни ли сме или медицинските екипи са достигнали добро заплащане и да са мотивирани", коментира още Чакъров.
"Това са възможностите, пред които нашата здравна система е изправена", заяви председателят на здравната комисия Антон Тонев от „Продължаваме промяната“. Той подчерта, че има планове за актуализация на бюджетите в средата на годината. "За нас това е най-правилната, логичната и най-възможната ситуация, в която да подобрим здравеопазването според знанията и възможностите ни. Подкрепяме този бюджет, отворени сме за всякакви предложения, но смятаме, че в рамките на политическото говорене може да се отправят много критики, но това най-правилният и възможен подход", изтъкна депутатът.
"Този бюджет е много е оптимистичен по отношение на приходите и разочароващ по отношение на разходите. Отново за здравеопазването у нас са отделени два пъти по-малко пари от средното в ЕС", изтъкна Елена Гунчева от "Възраждане"."Тя подчерта, че в България продължава да има много здравно неосигурени лица и не вижда предложение за решаването на този проблем.
ДПС и "Възраждане" също така се обявиха за повече пари за дентална помощ, за да могат медиците в тази сфера, които са на първа линия също да получават добавка. "Те непрестанно имат харчове за да си купуват предпазни средства. Много българи имат проблеми със зъбите, много българи са обеззъбени и не могат да си позволят лечение при зъболекар, нито да си закупят протези. Затова предлагам да се увеличат средствата по тази линия и да се увеличат с 6 млн. лева средствата за тотална зъбна протеза", изтъкна още Елена Гунчева.
"Спирането на кражбите и злоупотребите с парите за здравеопазване е най-важното за нас", изтъкна д-р Александър Симидчиев от ДБ, който подчерта, че партията подкрепя бюджета. "Разходите са малко над 6 млрд. лева, което е с около 604 млн. повече от 2021 година. Има стратегическо приоритизиране на доболничната помощ", подчерта Симидчиев.
"280 млн. повече за доболнична помощ с нищо не отговаря на заявката ви за подпомага последното ниво, тоест болницата. За над 6 500 хил. лични лекари се дават допълнително 97 милиона. За университетските болници, които са гръбнака на здравеопазването както за лечение, така и за обучение не са предвидени целеви бюджети", заяви от своя страна бившият шеф на "Пирогов" проф. Асен Балтов, който понастоящем е депутати от ГЕРБ-СДС.