Улесняване на пътуванията, свързване на бизнесите и адекватни отговори на предизвикателствата пред енергийните системи. Това са днешните теми между България и Северна Македония според вицепремиера и министър на регионалното развитие Гроздан Караджов, който откри заседанието на работната група за сътрудничество по транспорти свързаност между двете страни.
Има ясен политически консенсус за много по-интензивен диалог между България и Северна Македония, категоричен е той.
Икономическите загуби от нереализираните проекти вече създават проблеми и от двете страни на границата, коментира вицепремиерът. Караджов информира, че е удвоен бюджетът на новата програма за трансгранична свързаност между двете държави - над 31 млн. евро
На предстоящите разговори днес в Скопие цел ще бъде създаването на добри туристически пакети, така че македонците и българите да пътуват бързо и лесно, съобщи министърът на транспорта Николай Събев.
Обсъжда се и проекта на писмо за включване на част от Коридор номер 8 към европейския проект "Западни Балкани". Целта е финансирането на железния път да бъде осигурено от Европейския съюз.
Постигнат е напредък в областта на международните автомобилни превози. Има план, на основата на меморандума от 2019 г. между България и Северна Македония, гражданите на двете страни да ползват по-добър роуминг.
Министърът на енергетиката Александър Николов е подчертал, че сред проектите от общ интерес са тези в сферата на декарбонизацията и енергията от възобновяеми източници като фактор за подобряване на енергийната свързаност между двете държави.
"Разговаряхме за трансграничното сътрудничество, подобряване на съвместната работа на общините и техните сдружения и активизиране на работата по изграждане и разкриване на новия граничен контролно-пропускателен пункт „Клепало“, информира и министърът на местното самоуправление на Сев. Македония Горан Милевски.
Днес в София ще се проведе четвъртата среща на експертните екипи на министерства на външните работи на България и Република Северна Македония, ангажирани с разговорите от т. нар. пакет от политически въпроси.
Пред БНР министърът на външните работи Теодора Генчовска заяви, че българската страна държи на цялостното изпълнение на Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество:
"И най-вече спазването на правата на българите в Република Северна Македония. Един от водещите приоритети е да бъде постигнат напредък в работата на Съвместната комисия по историческите и образователните въпроси, по изготвянето на календар за съвместно честване на личностите от общата история, за които вече е постигнато съгласие. Ще настояваме и да започне процес за осъвременяване на учебната програма на Република Северна Македония" - заяви министърът на външните работи.