Отидете към основна версия

1 317 30

Проф. Тагарев: Вероятността за военно развитие в Украйна остава

  • русия-
  • украйна-
  • тагарев

"Минските споразумения са мъртво родени", каза бившият служебен министър на отбраната

Снимка: бТВ

"Вече няколко месеца напрежението нараства и сякаш това нарастване се ускори значително в последните дни. Не само по отношение на учението в Беларус, на север от Киев, но и дислоцирането на кораби от балтийския флот и северния флот на Русия в Черно море, включително десантни кораби с десантчици на тях. Тоест все повече нараства капацитетът на Русия, ако реши да предприеме военни агресивни действия срещу Украйна от няколко посоки. И това, което президентът Байдън казва, който, разбира се, разполага с доста повече информация, е че съветва американските граждани на Украйна да се изтеглят. Тук става въпрос за десетки хиляди, доколкото имам информация може би около 30 000 американци се намират в Украйна, което би било сериозен проблем и за самите тях, вероятно и за украинците, с които те живеят и работят заедно", каза в предаването "Брюксел 1" по Bulgaria ON AIR бившият служебен министър на отбраната проф. Тодор Тагарев.

"Смятам, че въпреки фокусирането на западния свят върху дипломатическите средства за намиране на разрешение на конфликта, вероятността за военно развитие по-нататък въобще не е намаляла", коментира проф. Тагарев.

На въпрос на водещата Милена Милотинова защо за втори път дипломатическите усилия на страните от Нормандската четворка не успяха, експертът коментира:

"Някои анализатори считат Минските споразумения, които са договорени в този формат за мъртво родени и определено неизгодни за Украйна. Украйна ги интерпретира по един начин, Русия - по съвсем друг начин. Те реално не са имали някакви особени практически последствия, освен в ограничаването на въоръженията, които се намират в зоната на разделение между така наречените Донецка и Луганска народни републики, и украинските сили, които като правило си спазват украинската страна, но често се нарушават от страна на сепаратистите. И този формат някак си не успява да допринесе за решаване на проблема, колкото и да ни се иска. Може би показателно за това беше отношението на Кремъл към визитата на френския президент. Може би при едно внимателно наблюдение на отношението към него, това можеше да се прогнозира".

На въпрос какво говори струпването на руски войски в близост до украинската граница и военните учения в Беларус, експертът отговори:

"Говори, че Русия има капацитет за военна агресия срещу Украйна, в допълнение към това, което тя вече направи през 14-та година и поддръжката и за сепаратистите в югоизточна Украйна. Въпрос на решение, вероятно само и единствено на Путин е дали той ще предприеме такива агресивни действия."

"НАТО е длъжен да укрепи източния си фланг, тъй като на картата понякога добре са начертани границите между държавите, но в една конфликтна ситуация, при някакъв неособено вероятен, но не и напълно изключен сценарий - Русия да постигне бързи военни резултати в Украйна, няма никаква гаранция, че тя ще спре на границата на Украйна, а няма да се опита да постигне някакви по-решителни цели. Много малко вероятно е това, пак подчертавам, но тези, които носят отговорност за отбраната, за защита на териториалната цялост, те трябва да взимат под внимание и такива сценарии, които не са чак толкова вероятни", коментира бившият министър на отбраната.

Къде е България в тази картина? У нас пристигат испански изтребители, същевременно F16 се забавят, ГЕРБ упреква служебните правителства за това забавяне, президентът казва - последното редовно правителство, това на Бойко Борисов, носи вината.

"Истината е, че и 2020-а година Министерството на отбраната не направи всичко необходимо, за да започне допълнителното доизграждане на допълнителната инфраструктура, но също така и служебните правителства и вече новото правителство, които управляват вече 10-ти месец, не направиха необходимото. Сега се дава информация, че лятото щяло да започне някакви ремонтни или строителни дейности за подготовка на авиобаза "Граф Игнатиево" за посрещането на американските изтребители. Но лятото ще са минали вече 15-16 месеца откакто застъпи първото служебно правителство, назначено от президента Радев. Това е доста голям период от време. Мисля, че все още имаме време да подготвим инфраструктурата до идването на самолетите, но все още има вариант хората да я възприемат забавянето като вина на предното правителство, но с всяка изминала седмица тези възприятия намаляват. Вече отговорността ще се търси от новото управление", смята проф. Тагарев.

На въпрос какви са възможните сценарии за това доколко България може да бъде засегната от едно възможно неблагоприятно развитие на конфликта на отношенията на Русия - Украйна и Русия - НАТО, експертът по отбрана коментира:

"Съвсем реален сценарий и аз разбирам, че не е това, което вие ме питате, но съвсем реален сценарий е и нещо, което, за съжаление, сякаш вече се случва, България да бъде възприемана все по-широко като слабо звено в рамките на съюзите, на които ние сме член. Това е най-негативната оценка. Защото определено НАТО има отговорност да реализира, ако е необходимо член 5 за колективната отговорност, за отбрана и защита на държавна териториална цялост на всяка страна член, и тази отговорност се възприема съвсем сериозно. И командните структури и политическите лидери на повечето от нашите съюзници правят всичко необходимо, за да си гарантират, че ако се наложи, независимо колко малка е вероятността, но ако се наложи да се водят отбранителни действия, те ще бъдат успешни и един потенциален агресор ще бъде спрян."

"Аз мисля, че българското правителство беше заблудено с включване на натовска терминология. НАТО използва терминологията – framework nation host, nation support, рамкова страна, с поддръжка от страна на домакините и т. н. И някой се опита да обясни и според мен успя да подведе голяма част от кабинета, че ние ще направим същото, само че с български войски. Няма такова нещо. Това са съюзни войски с определено предназначение. Надявам се, и Съветът по сигурността към МС, и Консултативен съвет по национална сигурност следващата седмица да дадат една по-ясна представа и да демонстрират, че България ясно разбира какви са проблемите, ще търси решения на тези проблеми, в рамките на съюза и ще използва всички и концептуални, и доктринални документи, и терминология, ако искате, за да действаме като отговорен съюзник и на практика", изтъкна експертът.

Поставете оценка:
Оценка 1.9 от 9 гласа.

Свързани новини

Новини по градове:
Новини Айтос, Новини Балчик, Новини Банкя, Новини Банско, Новини Благоевград, Новини Бургас, Новини Бяла, Новини Варна, Новини Велико Търново, Новини Велинград, Новини Видин, Новини Враца, Новини Габрово, Новини Добрич, Новини Каварна, Новини Казанлък, Новини Калофер, Новини Карлово, Новини Карнобат, Новини Каспичан, Новини Китен, Новини Кнежа, Новини Козлодуй, Новини Копривщица, Новини Котел, Новини Кресна, Новини Кърджали, Новини Кюстендил, Новини Летница, Новини Ловеч, Новини Лом, Новини Луковит, Новини Мездра, Новини Монтана, Новини Несебър, Новини Нова Загора, Новини Нови Пазар, Новини Обзор, Новини Оборище, Новини Омуртаг, Новини Павликени, Новини Пазарджик, Новини Перник, Новини Петрич, Новини Плевен, Новини Пловдив, Новини Поморие, Новини Правец, Новини Радомир, Новини Разград, Новини Разлог, Новини Русе, Новини Самоков, Новини Сандански, Новини Сапарева Баня, Новини Свети Влас, Новини Свиленград, Новини Свищов, Новини Своге, Новини Севлиево, Новини Силистра, Новини Симитли, Новини Сливен, Новини Смолян, Новини Созопол, Новини Сопот, Новини София, Новини Средец, Новини Стара Загора, Новини Стрелча, Новини Суворово, Новини Тетевен, Новини Троян, Новини Трън, Новини Трявна, Новини Тутракан, Новини Търговище, Новини Харманли, Новини Хасково, Новини Хисаря, Новини Царево, Новини Чепеларе, Новини Червен бряг, Новини Черноморец, Новини Чипровци, Новини Чирпан, Новини Шабла, Новини Шумен, Новини Ябланица, Новини Ямбол, Новини Всички градове