Депутатът от ГЕРБ и бивш вътрешен министър и директор на полицията Христо Терзийски може да бъде разследван по сигнал за участие в организирана престъпна група.
Върховната касационна прокуратура (ВКП) отмени отказа на Специализираната прокуратура да образува разследване срещу него. Това е записано в постановление на ВКП, издадено на 21 януари, с което "Свободна Европа" разполага. Произнасянето е по жалба на дирекция “Вътрешна сигурност” в МВР.
В средата на декември миналата година вътрешното министерство официално съобщи, че атакува пред ВКП отказ на спецпрокруатурата да разследва Терзийски. Той бе постановен на 6 януари 2021-а и е потвърден от Апелативната специализирана прокуратура на 22 март 2021 г.
ВКП връща казуса за ново произнасяне на спецпрокуратурата. Основната причина - спецпрокуратурата е отказала да образува разследване срещу Терзийски “при липса на мотиви въз основа, на които да може да се направи обективна преценка за наличие или липса на данни по преписката за извършено престъпление от общ характер”.
Освен това е потвърдено възражението на МВР, че този отказ е постановен преди изпращането на протоколите от използваните по разработката срещу Терзийски специални разузнавателни средства (СРС). Резултатите от това послушване изобщо не са били взети предвид от спецобвинителите, когато са преценили, че няма достатъчно данни за образуване на разследване.
Разработката на “Вътрешна сигурност” в МВР беше събрала данни за висши полицаи от Главна дирекция “Национална полиция” (ГДНП) в организирана престъпна група (ОПГ), без официално оповестяване на имена. Тези заключения са докладвани на бившия вътрешен министър и настоящ депутат от ГЕРБ Младен Маринов, както и на ДАНС и прокуратурата.
През юни 2020 г. водещите разработката са докладвали, че са събрали достатъчно данни за „съществуването на ОПГ с участието на висши ръководни служители от ГДНП“, съобщи МВР преди два месеца, с уточнението, че въз основа на това заключение е направено искане „за образуване на досъдебно производство“, което е било отхвърлено от двете спецпрокуратури.
Терзийски пое от Маринов поста вътрешен министър през юли 2020 г. заради случаите на полицейско насилие в началото на миналогодишните протести и сблъсъците между униформени и граждани, искащи да достигнат плажа в парк „Росенец“ до лятната резиденция на Ахмед Доган. Дотогава той оглавяваше националната полиция.
Нито Терзийски, нито Маринов досега са коментирали заключенията на “Вътрешна сигурност” в МВР по същество.