Хората винаги имат усещането, че поскъпването е много по-голямо. Поскъпванията са факт, инфлацията е различна, въпросът е докога ще продължи това. Има закон в икономиката, който казва, че има ли икономически ръст, той винаги води до инфлация. Няма как това да не се отрази на цените. Това заяви бившият социален министър Иван Нейков.
"Така че това, че ще имаме проинвестиционна политика в следващите години, трябва да ни подготвя и затова ще имаме поне няколко години по-висок инфлационен натиск, отколкото бяхме свикнали да имаме", обясни той.
По думите му инфлацията не може да се прогнозира, но може да се реагира, така че да се подкрепят тези, които имат най-голямата нужда.
Бившият социален министър Лидия Шулева смята, че покачването на цените е малко спекулативно. „Производителите се стреснаха, че няма да могат да оцелеят и започнаха да повишават стойността на стоките и услугите. Но потребителите реагираха. И фирмите започнаха да губят клиенти“, обясни тя.
Лидерът на КНСБ Пламен Димитрове на мнение, че има опити за компенсация, например енергийни. "Но за хората, които работят в културата, образователната система, компенсации няма", каза той.
"Хората искат 20-30% увеличение на заплатите. И това не е само в държания, но и в частния сектор", заяви Димитров.
„Огромният проблем у нас е изоставащата конкурентоспособност. Когато говорим за разпределяне на различни компенсации, трябва да се обърне внимание на обещанието за оптимизация на дадени дейности. Това ще доведе до по-добро управление на ресурса и за увеличаване на заплатите“, заяви Шулева.