Върховният административен съд (ВАС) задължи Висшия съдебен съвет (ВСС) да се произнесе по искането на служебния министър на правосъдието проф. Янаки Стоилов за отстраняването от длъжност на главния прокурор Иван Гешев, съобщи lex.bg.
Произнасянето на ВАС е следствие от решението на Конституционния съд отпреди дни, в което той прие, че министърът на правосъдието има право да иска предсрочното освобождаване от длъжност на главния прокурор.
През лятото на м.г. проф. Стоилов внесе във ВСС искане за отстраняването на главния прокурор като видя четири нарушения на Етичния кодекс в дейността на Гешев – на принципите за безпристрастност, благоприличие и конфиденциалност, както и на задълженията му като административен ръководител. На 22 юли м.г. с 12 на 8 гласа и след над 7 часа дебат мнозинството във ВСС прие за недопустимо искането на Янаки Стоилов като в подкрепа на това решение гласуваха всички членове на Прокурорската колегия (без Иван Гешев, който не участва в гласуването), както и Боян Новански, Драгомир Кояджиков и Стефан Гроздев. Те изтъкнаха, че правосъдният министър няма правна легитимация да внася подобно предложение.
Янаки Стоилов оспори решението на ВСС във Върховния административен съд и внесе искане за тълкуване на основния закон в Конституционния съд. Делото във ВАС беше спряно докато се произнесат конституционните съди. След влизането в сила на решението на КС върховните съдии са възобновили делото.
„С определение от днес тримата върховни съдии – Тодор Тодоров, Росен Василев и Хайдухи Бодикян, приемат, че министърът на правосъдието е активно легитимиран да инициира производство на основание чл. 175, ал. 5 във връзка с чл. 173, ал. 3 от Закона за съдебната власт за предсрочно освобождаване на главния прокурор Иван Гешев, поради наличие на обстоятелства по чл. 129, ал. 3, т.5 от Конституцията на Република България, по който въпрос, ако не са налице процесуални пречки за разглеждането му Пленумът на ВСС дължи произнасяне по същество. Провиненията по чл. 129, ал 3, т.5 от Конституцията са от такъв характер, че могат сериозно да накърнят доверието в правосъдието и престижа на съдебната власт именно, ако са извършени от така наречените „трима големи“ – административните ръководители на ВАС, ВКС и Прокуратурата“, съобщиха от съда.
Определението на ВАС още не е публикувано.