"Хората се редят на опашки за олио от 3 лева, което не е рекордна цена. Това са организирани акции с цел манипулиране на пазара и всяване на паника. За бензина стана ясно, че е било активно мероприятие на Младежи ГЕРБ. За олиото все още нямаме информация".
Това заяви вицепремиерът и министър на финансите Асен Василев пред bTV.
„Имаме запаси от олио за следващите четири години. Само в няколко вериги се вдигнаха цените, само на няколко производителя. Тези, които организираха тази акция издевателстват над потребителите. Всяването на паника е незаконно действие. Налагат се изключително тежки глоби. КЗК е сезирана. Имаме информация за подобни акции за захар и т.н. Ние се опитваме да противодействаме на други подобни акции“, обясни той.
„Има правила на пазарно поведение. Всеки, който се опитва да всява паника на пазара, ще бъде санкциониран“, предупреди Василев.
„Сезирали сме КЗК за бензина, сега и за олиото. До нас достигат информации, че ще има такива акции и за брашно, за захар“, каза още Василев. „Зад акцията за горивата видяхме, че стоят политически интереси. За олиото тече анализ кой е вдигнал цените, как и по какъв начин е разпространена информацията“, посочи той.
Министърът на финансите беше категоричен, че не идва пролет с високи цени на горивата и продуктите.
„Цените на електроенергията са същите, каквито са били на 1 юни миналата година. Новият регулатор КЕВР каза, че твърденията на стария регулатор за повишение на цените не отговаря на реалната действителност. Цените поне до юли ще останат такива, каквито са“, категоричен беше Василев.
Според него е нормално да има инфлация - има война. „Тази инфлация обаче е в 5-10%, всичко, което се вдига двойно или тройно, в 99% от случаите е манипулация на пазара“, посочи Асен Василев.
По думите му държавата се намесва много ясно с лостове, които са пазарни и с инструментариума, който съществува за регулация на пазара.
„В момента България ползва най-евтиния бензин и най-евтиното дизелово гориво в Европа. В момента в държавата има пшеница два пъти повече отколкото ни трябва, за да стигнем до реколта 2023 г. Държавата изкупува зърно, за да се подсигурим, че и за хляб, и за фураж, ща има достатъчно зърно до реколта 2023 г. Ако не успеем да подсигурим зърно до реколта 2023 г. ще забраним износа на зърно, но в момента имаме повече, отколкото ни трябва“, обясни министърът на финансите.
„Преди две седмици пуснахме комбинирани проверки от ДАНС, НАП и Митници физически да проверят не само държавния резерв, но и всички складове. Така знаем колко точно гориво имаме, колко зърно имаме, торове, слънчоглед – абсолютно всички критични стоки, които под една или друга форма биха повлияли върху продоволствието и енергийната сигурност“, отбеляза още Асен Василев.
Финансовият министър отбеляза, че все още не е платено на хотелиерите, които са приютили бежанци от Украйна. Това по думите му ще се случи в бъдеще време, когато бъде отчетено. „Този филм държавата да даде пари напред на някой и после да си ги търси, приключи с предишното управление“, подчерта Василев.
„В момента има ясни правила, ясно е кой може да получи средства и е казано, че на база практически разходи се подават документи и се плаща на момента. Когато хотелиерите се отчетат в министерството на туризма, могат да получат пари“, обясни той.
„Осигуряваме пълен пансион и нощувка за всички, които са регистрирани като станции, къщи за гости, хотели. Всеки, който е регистриран, че може да предоставя такава услуга има право да получи тези средства от 40 лева на ден, когато се докаже, че бежанец е бил при него“, уточни Василев.
Той обясни още, че ЕК прави един много голям пакет за всички гранична държави, които приемат бежанци, така че тези средства ще дойдат по линия на ЕС до края на годината.
Ако спрат доставките на газ, те ще спрат едновременно за България, Сърбия и Унгария по чисто логистични причини. Със сигурност ще спрат и по „Северен поток“ за Германия, категоричен беше финансовият министър.
„Ако спрат доставките за Европа, ще спрат и за България. Имаме план за действие, имаме начин да доставим газ в страната, който не е от „Газпром“ и който гарантира 100% обезпечаване на потреблението и за бита, и за индустрията. Този газ обаче най-вероятно ще дойде на по-високи цени“, каза Асен Василев.