Намалява потокът от украински граждани, бягащи от войната - това отчита Националният щаб за бежанците у нас, предаде БНТ.
Малко над 50% от пристигащите в страната украинци избират да останат в България. 30% от тях са заявили желание да започнат работа.
Почти нямат багаж, но имат планове - как да подредят живота си.
Отиваме в Несебър, където вече имаме осигурена работа. Засега имаме договор за 5 месеца. Надяваме се обаче тази война да свърши и да се върнем скоро у дома, казва Таня.
За да започнат работа и нормален живот тук, първо трябва да се регистрират и да получат временна закрила. В Русе това се случва за минути.
Беше много важно системата да работи не само на КПП-тата, а да работи и в градовете, там където всички отиваме да си извадим лични карти, каза Цветан Кюланов, и.д. ръководител на Представителството на ЕК в България.
В повечето градове обаче това е невъзможно. Случва се само на 8 места.
Имаме още да решаваме технически проблеми с оборудването, защото на някои места в полицейските управления оборудването е твърде старо за новия софтуер, каза полк. Валери Рачев, ръководителят на Оперативната координационна група.
Просто е въпрос на дни, допълни Петя Първанова, Държавна агенция за бежанците.
На границата тече и друг вид проверка - дали всички, които пристигат наистина бягат от войната.
Сами се сещате, че ако се появи лице с по-нехарактерни антропологични черти, лице, което не говори руски, украински и английски - става обект на малко по-особено внимание, каза Стоян Темелакиев, зам. вътрешен министър.
Страната ни ще се погрижи и за българските моряци, останали на двата блокирани в украински пристанища кораби. Шестима от тях вече са поискали да бъдат евакуирани и това е направено.
Останалите моряци са на борда на корабите и си изпълняват своите задължения, каза Владимир Първанов, зам.-министър на транспорта.
Те са в добро състояние. А от транспортното министерство са готови да ги евакуират по суша всеки един момент.