Причината, поради която заминах да уча бе съветът на брат ми да стана част от най-добрите университети в САЩ. Кандидатствах за стипендия и сама си избрах университетите. Избрах специалност Икономика. Реших първо да помогна на собствената си държава, а след това на други страни. Не ми беше лесно – подавах стотици CV-та на ден, но никой не ми се обаждаше, защото мислеха, че ще искам много висока заплата. Затова започнах да помагам на студенти. Това заяви бившият вицепремиер по ефективното управление и кандидат за депутат от „Продължаваме промяната” Калина Константинова в дискусия на тема: „Образование в чужбина-защо? И после накъде?“ пред Novini.bg.
„След това работех в неправителствения сектор, след това в държавната администрация, опитах да развия и собствен бизнес. В България всички пътеки са неотъпкани и ти проправяш пътя напред. България е страната на неограничените възможности и си заслужава“, смята тя.
„Аз напуснах зоната си на комфорт, защото трябваше да променим България и да направим нещо добро за нея. Висшето образование е много разнородно“, заяви бившият министър на образованието и кандидат за депутат акад. Николай Денков.
„Ние имаме много силно висше образование, особено в сферите на природните науки, медицината и инженерните специалности“, подчерта той.
„Каузата за образованието е моя, защото вярвам, че с него човек става по-добър. Нашият народ е сътворил чудо и то с желанието да е по-образован. Аз като баща на три деца искам да променя нещата към по-добро. Конкретно каузата ми е свързана с възможностите, които имам като депутат, да се олекотят раниците на децата, да не учат ненужните неща и т.н., разкри кандидатът за депутат от „Продължаваме промяната” Христо Петров - Ицо Хазарта.
„Аз се срещнах с деца от центровете за настаняване от семеен тип. Не срещнах от тях дете, което има желание да учи. Това е тенденция и при децата в малките градове. Смятам, че нашите деца ще се оправят, защото имат възможности, но тези деца – не. Понякога е нужно много малко, за да промениш съдбата на тези деца. Това осмисля дейността ми“, сподели той.
„Най-силното оръжие на корупцията е апатията. Това, че няма смисъл работи най-успешно. Най-хубавото, което хората могат да направят е да покажат, че им пука. Има хиляди начини да помагаш. Най-елементарният начин е да гласуваш. Трябва да следиш какво се случва и да знаеш, че твоето отношение може да промени нещата“, изтъкна Константинова.
Акад. Денков призна, че има сигнали, че децата смятат, че няма смисъл да се учи висше образование в България и търсят квалификация в чужбина. Той призова да се погледне рейтинговата система на университетите. „В последните години има подобрение, но има и натрупани проблеми, най-вече с плагиатството. Затова един от приоритетите, които имахме бе да се въведе система за проверка, и не случайно един ректор и един министър си заминаха“.
„Трябва да се гордеем с успехите си и да говорим за тях“, призова Калина Константинова.
„Има едно нещо, което обединява хората, завършили университети в чужбина – уважението към правилата. Това е измислено, за да е добре на всеки. Правилата не бива да са само репресивни мерки, а да се спазват от всички. Това е една основа, без която сме за никъде“, подчерта Ицо Хазарта.
“Много често става така, че в България неспазването на правилата ти се разминава. Няма как, като гледаш години наред простотията да е на най-високите нива, в теб да не остане усещането, че това е нормално. Много сме закъснели, но трябва да посочим, че простотията не е прекият път към успеха“, каза още той.
Бившият вицепремиер подчерта, че България има нужда от хора, които да се борят за нея. „Искам да се боря за България, в която българите в чужбина, искат да се върнат. Живеейки навън винаги си носиш частичка щастие от България. Винаги има смисъл да те е грижа“.
„Аз имам приятели, които живеят зад граница, но правят много за България. Не трябва да се губи връзката. Нека оправим България и те ще се върнат. Най-важното е да не забравяш кой си и откъде си“, изтъкна Христо Петров.
Гостите подчертаха, че най-важната цел на образованието е да се научиш да мислиш.