Отидете към основна версия

5 703 55

Ицо Хазарта: Простотията не е прекият път към успеха

  • ицо хазарта-
  • образование-
  • калина константинова

Аз напуснах зоната си на комфорт, защото трябваше да променим България и да направим нещо добро за нея, каза пък акад. Николай Денков

Снимка: БГНЕС

Причината, поради която заминах да уча бе съветът на брат ми да стана част от най-добрите университети в САЩ. Кандидатствах за стипендия и сама си избрах университетите. Избрах специалност Икономика. Реших първо да помогна на собствената си държава, а след това на други страни. Не ми беше лесно – подавах стотици CV-та на ден, но никой не ми се обаждаше, защото мислеха, че ще искам много висока заплата. Затова започнах да помагам на студенти. Това заяви бившият вицепремиер по ефективното управление и кандидат за депутат от „Продължаваме промяната” Калина Константинова в дискусия на тема: „Образование в чужбина-защо? И после накъде?“ пред Novini.bg.

„След това работех в неправителствения сектор, след това в държавната администрация, опитах да развия и собствен бизнес. В България всички пътеки са неотъпкани и ти проправяш пътя напред. България е страната на неограничените възможности и си заслужава“, смята тя.

„Аз напуснах зоната си на комфорт, защото трябваше да променим България и да направим нещо добро за нея. Висшето образование е много разнородно“, заяви бившият министър на образованието и кандидат за депутат акад. Николай Денков.

„Ние имаме много силно висше образование, особено в сферите на природните науки, медицината и инженерните специалности“, подчерта той.

„Каузата за образованието е моя, защото вярвам, че с него човек става по-добър. Нашият народ е сътворил чудо и то с желанието да е по-образован. Аз като баща на три деца искам да променя нещата към по-добро. Конкретно каузата ми е свързана с възможностите, които имам като депутат, да се олекотят раниците на децата, да не учат ненужните неща и т.н., разкри кандидатът за депутат от „Продължаваме промяната” Христо Петров - Ицо Хазарта.

„Аз се срещнах с деца от центровете за настаняване от семеен тип. Не срещнах от тях дете, което има желание да учи. Това е тенденция и при децата в малките градове. Смятам, че нашите деца ще се оправят, защото имат възможности, но тези деца – не. Понякога е нужно много малко, за да промениш съдбата на тези деца. Това осмисля дейността ми“, сподели той.

„Най-силното оръжие на корупцията е апатията. Това, че няма смисъл работи най-успешно. Най-хубавото, което хората могат да направят е да покажат, че им пука. Има хиляди начини да помагаш. Най-елементарният начин е да гласуваш. Трябва да следиш какво се случва и да знаеш, че твоето отношение може да промени нещата“, изтъкна Константинова.

Акад. Денков призна, че има сигнали, че децата смятат, че няма смисъл да се учи висше образование в България и търсят квалификация в чужбина. Той призова да се погледне рейтинговата система на университетите. „В последните години има подобрение, но има и натрупани проблеми, най-вече с плагиатството. Затова един от приоритетите, които имахме бе да се въведе система за проверка, и не случайно един ректор и един министър си заминаха“.

„Трябва да се гордеем с успехите си и да говорим за тях“, призова Калина Константинова.

„Има едно нещо, което обединява хората, завършили университети в чужбина – уважението към правилата. Това е измислено, за да е добре на всеки. Правилата не бива да са само репресивни мерки, а да се спазват от всички. Това е една основа, без която сме за никъде“, подчерта Ицо Хазарта.

“Много често става така, че в България неспазването на правилата ти се разминава. Няма как, като гледаш години наред простотията да е на най-високите нива, в теб да не остане усещането, че това е нормално. Много сме закъснели, но трябва да посочим, че простотията не е прекият път към успеха“, каза още той.

Бившият вицепремиер подчерта, че България има нужда от хора, които да се борят за нея. „Искам да се боря за България, в която българите в чужбина, искат да се върнат. Живеейки навън винаги си носиш частичка щастие от България. Винаги има смисъл да те е грижа“.

„Аз имам приятели, които живеят зад граница, но правят много за България. Не трябва да се губи връзката. Нека оправим България и те ще се върнат. Най-важното е да не забравяш кой си и откъде си“, изтъкна Христо Петров.

Гостите подчертаха, че най-важната цел на образованието е да се научиш да мислиш.

Поставете оценка:
Оценка 2.3 от 108 гласа.

Свързани новини

Новини по градове:
Новини Айтос, Новини Балчик, Новини Банкя, Новини Банско, Новини Благоевград, Новини Бургас, Новини Бяла, Новини Варна, Новини Велико Търново, Новини Велинград, Новини Видин, Новини Враца, Новини Габрово, Новини Добрич, Новини Каварна, Новини Казанлък, Новини Калофер, Новини Карлово, Новини Карнобат, Новини Каспичан, Новини Китен, Новини Кнежа, Новини Козлодуй, Новини Копривщица, Новини Котел, Новини Кресна, Новини Кърджали, Новини Кюстендил, Новини Летница, Новини Ловеч, Новини Лом, Новини Луковит, Новини Мездра, Новини Монтана, Новини Несебър, Новини Нова Загора, Новини Нови Пазар, Новини Обзор, Новини Оборище, Новини Омуртаг, Новини Павликени, Новини Пазарджик, Новини Перник, Новини Петрич, Новини Плевен, Новини Пловдив, Новини Поморие, Новини Правец, Новини Радомир, Новини Разград, Новини Разлог, Новини Русе, Новини Самоков, Новини Сандански, Новини Сапарева Баня, Новини Свети Влас, Новини Свиленград, Новини Свищов, Новини Своге, Новини Севлиево, Новини Силистра, Новини Симитли, Новини Сливен, Новини Смолян, Новини Созопол, Новини Сопот, Новини София, Новини Средец, Новини Стара Загора, Новини Стрелча, Новини Суворово, Новини Тетевен, Новини Троян, Новини Трън, Новини Трявна, Новини Тутракан, Новини Търговище, Новини Харманли, Новини Хасково, Новини Хисаря, Новини Царево, Новини Чепеларе, Новини Червен бряг, Новини Черноморец, Новини Чипровци, Новини Чирпан, Новини Шабла, Новини Шумен, Новини Ябланица, Новини Ямбол, Новини Всички градове