През ноември продължава да се наблюдава спад на обявите за работа във всички сектори. Това показва ежемесечният анализ на компанията за човешки ресурси и кариерен сайт "ДжобТайгър", цитиран от Българската стопанска камара. Общият брой на предложенията е намалял с 4000 (-9 на сто), като на годишна база те все още са с 2 на сто повече спрямо ноември 2021 г.
Броят на обявите продължава да намалява във всеки един от секторите, като през ноември спадът е по-стръмен - обявите във всеки сектор са намалели с трицифрени стойности. С най-голям спад продължава да бъде секторът "Търговия и продажби", като предложенията в него са намалели с 950 (-9 на сто) спрямо предходния месец октомври.
След него се нареждат секторите "Производство" (900 предложения по-малко, 12 на сто спад), "Логистика и транспорт" (780 предложения по-малко, 16 на сто спад), "Хотелиерство и ресторантьорство" (570 предложения по-малко, 10 на сто спад), "Административни и обслужващи дейности" (440 предложения по-малко, 9 на сто спад), "Строителство" (260 предложения по-малко, 11 на сто спад), ИТ (240 предложения по-малко, 3 на сто спад), "Счетоводство, одит, финанси" (190 предложения по-малко, 9 на сто спад), "Здравеопазване и фармация" (180 предложения по-малко, 3 на сто спад) и "Маркетинг и реклама" (120 предложения по-малко, 8 на сто спад).
Анализите на "ДжобТайгър" показват, че на годишна база все още при повечето сектори резултатите са положителни. Обявите през ноември 2022 г. са повече от тези през ноември 2021 г. Изключения правят единствено секторите "Счетоводство, одит, финанси" (-2 на сто) и ИТ, в който се наблюдава значителен спад от 28 на сто или приблизително 2200 предложения по-малко.
Дяловото разпределение на обявите по сектори остава същото като през преходния октомври. На първо място е секторът "Търговия и продажби" с 23 на сто, следван от секторите "Производство" (16 на сто) и ИТ (13 на сто).
Следват секторите "Хотелиерство и ресторантьорство" (12 на сто) "Административни и обслужващи дейности" (11 на сто), "Логистика и транспорт" (10 на сто), "Строителство" (5,1 на сто), "Счетоводство, одит, финанси" (4,8 на сто), "Здравеопазване и фармация" (4 на сто), "Маркетинг и реклама" (3 на сто) и "Изкуство" (1 на сто).
Според наблюденията през ноември предложенията за работа от вкъщи и/или дистанционна работа са намалели едва с 1 на сто, като техният брой остава почти непроменен с около 40 по-малко. Общият им брой се равнява на малко над 4800 или 13,6 на сто от всички обяви.
Като разпределение по сектори 63 на сто от този тип предложения са в секторa ИТ, следвани от "Административни и обслужващи дейности" (15 на сто), секторите на аутсорсинг (BPO) индустрията (12 на сто) и "Търговия и продажби" (5 на сто).
Общият брой на обявите във водещите областни градове е намалял с 8 на сто. Във всеки един от тях наблюдаваме спад, както следва: София (-8 на сто), Пловдив (-11 на сто), Варна (-5 на сто), Бургас (-2 на сто), Русе (-10 на сто) и Стара Загора (-14 на сто).
Броят на предложенията като дялово разпределение е: София (48 на сто), Пловдив (10 на сто), Варна (8 на сто), Бургас (3 на сто), Русе (3 на сто) и Стара Загора (2 на сто).
Броят на обявите за работа, подходящи за бежанци, през ноември е намалял с 4 на сто - около 100 предложения по-малко. Общият брой на този тип обяви е около 2030, което е 6 на сто дял от всички обяви.
Очевидно през последните 2 месеца сме свидетели на негативна тенденция, коментират авторите на анализа. Както отбелязахме и в предходния ни анализ, редица работодатели по света и в България все по-активно предприемат мерки за посрещане на една предизвикателна икономическа обстановка – свиване на бюджети, частично или цялостно замразяване на подбор на нови кадри и дори, на места, освобождаване на служители и др., допълват анализаторите.