На този етап това е безпрецедентен казус в историята на Европейския парламент, тъй като става дума за корупционен скандал, който има огромни измерения, и от международна гледна точка, защото е замесен Катар, но и от гледна точка на това, че става въпрос за корупционна практика на най-високо равнище – заместник-председател на Европейския парламент.
Това заяви в студиото на Euronews PrimeTime политологът и експерт по международна сигурност и управление на конфликти Искрен Иванов във връзка със скандала с обвинената за корупция и заемащата до скоро поста на зам.-председател на Европейския парламент Ева Кайли.
„Това просто доказва, че в европейските институции съществува болестта на корупцията и че те също страдат от такива практики и че това не е нещо уникално за държавите от Централна и Източна Европа, както обичат да се изказват някои евродепутати по време на съвещанията“, посочи още политологът.
За мен е необходимо ЕС да предприеме нови политики и като цяло да състави една цялостна картина на това какви са проблемите с корупцията вътре в отделните институции и как тези проблеми пречат на работата, защото днес може да е Катар утре може да е държава, която има стратегическо значение за европейската сигурност.
По думите на политолога и през 2023 година България няма шанс за Шенген.
„Основната причина две-трети от общността да ни подкрепят за Шенген е точно тази, защото големите държави като Германия и Франция си дават сметка, че подобни проблеми (с корупцията – бел. ред.) има и в ЕС, но за разлика от Нидерландия не го отричат“, посочи той.
По отношение на Нидерландия има и вътрешнополитически причини, смята Иванов.
Експертът по международна сигурност и управление на конфликти отбеляза, че австрийските аргументи са несъстоятелни, защото едни от най-големите спящи клетки за радикализиране на Европа са именно в Австрия.
Песимист съм за приемането на България и Румъния в Шенген през 2023 г. най-вече заради Австрия. При Нидерландия нещата могат да протекат малко по-меко. Може би ще стане нещо като с шведското вето и по някакъв начин ще се размият различията или пък Германия ще се опита да убеди нашите нидерландски партньори, че ние не сме толкова голяма заплаха за Шенген.
„Песимист съм за австрийското вето, поне докато Нехамер е канцлер, защото Австрия има лични причини да ни блокира“, коментира експертът по международна сигурност и управление на конфликти.
„Но проблемът е и че България с едно служебно правителство стои несериозно на международната сцена. Колкото по-бързо има редовен кабинет, толкова по-голяма е вероятността тези процеси да бъдат придвижени“, отбеляза Иванов.
Според политолога България трябва да засили натиска за присъединяването на страната ни към Шенген.