Внимавайте, ако решите да обжалвате глоба от КАТ
Нарушители на пътя са ударени със сериозна тесла от КАТ, ако решат да обжалват глоба, като размерът на наказанието им може да скочи до шест пъти, пише "Телеграф".
Боян Саръев: Родопите са християнски още от древността
“От историята знаем, че Родопите са били християнски още преди приемането на християнството от св. цар Борис I. За основен и първи кръстител на Родопите се смята Никита Ремесиански, чиято резиденция е била на Перперикон. Даже е открита църквата, в която той е служил и извършвал кръщение". Това каза за Агенция “Фокус" отец Боян Саръев, съвременният кръстител на Родопите, в коментар по темата може ли хора с различни богове да бъдат единни и да живеят в мир.
“Родопите са границата между две култури и цивилизации, това се вижда с невъоръжено око даже, защото като тръгнеш из Родопите, виждаш множество минарета и множество също църкви, макар че недостатъчно, но достатъчно присъстващи, за да покажат, че става въпрос тук за две култури и цивилизации", допълни още отецът.
В Родопите съжителстват отдавна, от векове, християнството и мюсюлманството и хората така са се сработили, че знаят как да живеят, знаят как общуват. Още повече, че те по наследство знаят, че всички християни и мюсюлмани са роднини, близки – едните са откъснати от другите, потурчени, става ясно от думите на отец Саръев.
Има спекулации доколко насила и доколко доброволно е ставало помохамеданчването, но такъв акт не може да бъде доброволен, когато във всяко село е имало и се пазят в паметта имената на много църкви около селата, коментира още Саръев.
“Няма село в Родопите където и да отидете в мохамеданско, където да няма около селото имената св. Марина, св. Илия, Господнято и т.н., което показва, че това са бивши християнски населени места и този помохамеданчен народ е бил някога християнски", обясни той.
Саръев допълни, че в което и родопско село да се отиде, една копка да се направи - излиза църковна утвар или основи на църква, основи на манастир, или кръстове, потири, църковна утвар.
“Всичко това говори за предишния християнски характер на Родопите", категоричен е отец Саръев.
До края на годината работещите могат да ползват отпуска си за 2020 г.
До края на годината работещите имат възможност да ползват отпуска си за 2020 година, тъй като тогава изтича двегодишната му давност, напомнят специалистите по трудово право. В последните два работни дни до края на тази календарна година - 29 и 30 декември, хората могат да поискат от работодателите си отлагане на неизползвания си отпуск от 2022 година за 2023 г.
Божествена света литургия в храм-паметника „Св. Александър Невски“
Негово Светейшество Неофит - Патриарх Български и Митрополит Софийски за първи път от месеци присъства лично на литургия в катедралния храм „Св. Александър Невски”.
Трагедия на Коледа: Трима души са загинали при пожар в София
Трагедия на празника в столицата. Трима души загинаха след голям пожар на улица "Бачо Киро" в София, съобщи БНТ.
Сигналът за пожара е подаден на телефон 112 малко след 1 часа тази нощ. Един от загиналите е квартирант.
Огънят е тръгнал от подпокривното пространство. Изгорял е последният етаж, където има голямо количество дървен материал и това е една от причините огънят да се разрастне толкова бързо.
Стълбището в къщата е било дървено и най-вероятно затова хората не са могли да избягат. Огледите на място продължават.
Пожарникари предупреждават: По празниците внимавайте с печките
По-малко инциденти с пиротехнически средства по новогодишните празници се наблюдават през последните две години. Това посочват от бургаската пожарна. Въпреки това хората трябва да внимават с отоплителните си уреди.
Продължава плавното поскъпване на хранителните стоки на едро
Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява цените на хранителните стоки на едро в България, се покачи през седмицата с 0,35 на сто до поредния си рекорд от 2302 пункта. Показателят надмина в средата на ноември най-високото си историческо ниво от 2222 пункта, постигнато в началото на май тази година. За един месец равнището на показателя се е вдигнало с 2 процента, а за три месеца - с 11,42 процента.
Базовото ниво на ИТЦ - 1000 пункта, е от 2005 г.
Оранжерийните домати тази седмица вдигат цената си с 1,7 на сто и се търгуват по 3,27 лева за килограм. Цената на оранжерийните краставици остава 3,56 лева за килограм. Червените чушки поскъпват с 13,8 на сто до 3,38 лева за килограм в края на седмицата.
Картофите добавят пет стотинки и се продават по 1,25 лева за килограм, а морковите отстъпват с пет стотинки до 1,10 лева за килограм. Зелето скача с 2,2 на сто и се продава по 0,92 лева за килограм.
Ябълките скачат с 10,6 на сто и се купуват по 1,36 лева за килограм. Цената на лимоните пада с 6,5 на сто до 2,46 лева за килограм. Портокалите падат с 14,4 на сто до 1,67 лева за килограм, мандарините - с 10,9 на сто до 1,96 лв./кг, а бананите поевтиняват с 1,8 на сто и се продават по 2,77 лева за килограм.
Кравето сирене поевтинява с 1,7 на сто и се търгува по 11,31 лева за килограм, а кашкавалът тип "Витоша" поскъпва с 0,3 на сто и се продава по 18,25 лева за килограм.
Олиото тази седмица сваля цената си с 0,7 на сто до 4,47 лева за литър. На Софийската стокова борса олиото и тази седмица се предлага на цена 3,50 лева за бутилка от 1 литър.
Пакетче краве масло от 125 грама поевтинява с 1,4 на сто до 2,89 лева. Пилешкото месо поевтинява с 0,7 на сто до 6,05 лева за килограм. Захарта пада с 2,0 на сто и се продава по 2,51 лева за килограм в края на седмицата.
Брашно тип "500" поскъпва с 1,4 процента и се търгува по 1,42 лева за килограм.
Оризът се купува по 2,90 лева за килограм. Яйцата се продават по 0,39 лева за брой на едро в края на седмицата.