Отидете към основна версия

1 939 33

Експерт: Трябва политическа воля за да се идентифицират свръхпечалбите на "Лукойл"

  • свръхпечалба-
  • лукойл-
  • политическа воля

Големият риск е "Литаско" да се премести в Дубай, където мерките за контрол над компанията ще бъдат разхлабени, казва Констанца Рангелова

Много важни промени за България в енергиен план. От Нова година се слага край на добавката от 25 стотинки за литър гориво. Президентът на Русия Владимир Путин издаде указ за забрана на доставката на петрол на страни, които са наложили ценови таван на руския петрол. "Лукойл" прехвърля цялата си дейност на територията на България.

"Най-вероятно ще имаме по-засилен интерес от гражданите да заредят преди да изтече отстъпката и да има по-големи опашки по бензиностанциите в последните дни на годината, но това е стъпка в правилната посока. Стига да бъде заместена от друга мярка, която вместо средно по 25-50 лв. на човек на месец, да се дават малко повече пари на тези, които наистина се нуждаят от помощта", заяви Констанца Рангелова от Центъра за изследване на демокрацията.

Според нея човек, който взема 2-3 хил. лв. на месец, не се нуждае от тези 25 ст. отстъпка, но ако те станат 50 ст. на литър за този, който наистина се нуждае, имат много по-голям ефект. Въпросът е да се работи върху дефиницията "енергийно беден", да се установи кой наистина има нужда, и тези хора да получават достатъчно помощ, за да могат да усетят разлика.

"От свръхпечалбите на "Лукойл" трудно може да дойде, защото "Лукойл" няма да обяви такива свръхпечалби, поне не в някакъв по-скорошен хоризонт. Големият проблем в енергетиката в момента е, че имаме Български енергиен холдинг и тази структура се използва за кроссубсидизация. Трябва политическа воля да се идентифицират свръхпечалбите и другият въпрос е дали те са най-добрият начин", обясни Рангелова пред Bulgaria ON AIR.

По думите на Рангелова крайната цена за потребителите се получава най-вече от пазарните сили, така че дори да има временно изкуствено завишаване, то в един момент ще има нормализация и тези временни скокове могат с добра пазарна политика да бъдат овладени.

"Това е ежемесечен процес и начинът, по който се определя цената всеки месец, е на базата на това на каква стойност "Булгаргаз" купува на международния пазар. Част от газа е по дългосрочен договор, както примерно от Азербайджан, но има част от газа, която се купува на спотовия пазар и това излага компанията на голям риск, защото не може да предвиди в дългосрочен план колко точно ще ѝ струва да купи газа. Поради начина, по който се сформира цената, този проблем се пренася на крайните потребители", коментира Рангелова темата за предложената от "Булгаргаз" цена на газа от 1 януари.

Тя успокои, че в последните няколко дни цената на газа е тръгнала надолу и най-вероятно следващото преразглеждане на цените ще има ревизия надолу, но предвиди, че през следващите месеци ще продължим да се движим нагоре-надолу. Рангелова е категорична, че най-важното е да се направи дългосрочен план за покупка на газ, който да даде видимост за следващите 6 до 18 месеца и да я няма волатилността на цените, която се отразява и на крайния потребител.

"Това, което излезе като декрет от руския президент, е най-вече символично и това може да се види най-добре от реакцията на самия пазар на петрола. Доста дълго време очаквахме какво точно ще направи Путин, как точно ще отвърне на удара и когато това се случи, реакцията на пазара беше почти нулева. По-голямо влияние на пазара има това, че в Китай в момента разхлабват Ковид мерките", посочи гостът.

Рангелова отбеляза, че няма основание да се притесняваме, защото символичността на този акт е, че в него се говори за споменаване на тавана на цените в самите договори и до момента, в който в договорите не пише нищо и не се споменава този таван, в този случай няма смисъл да се забранява износът. Другият въпрос е до каква степен Русия ще се опита да засили тези мерки впоследствие, но шансът това да се случи е много малък, защото не е в техен интерес да намаляват износа към тези държави, защото имат нужда от приходите от петрол.

Рангелова не очаква да има голяма промяна в работата на "Лукойл", след като се премести изцяло в България. Големият риск е "Литаско" да се премести в Дубай, където мерките за контрол над компанията ще бъдат разхлабени и по-лесно ще се извършват схемите, които досега са вършили в Швейцария.

"Най-вероятно 2023 г. ще продължи да бъде турбулентна и Китай ще бъде една от най-големите движещи сили на пазара не само за петрол, но и за газ", прогнозира гостът.

Поставете оценка:
Оценка 3 от 8 гласа.

Свързани новини

Новини по градове:
Новини Айтос, Новини Балчик, Новини Банкя, Новини Банско, Новини Благоевград, Новини Бургас, Новини Бяла, Новини Варна, Новини Велико Търново, Новини Велинград, Новини Видин, Новини Враца, Новини Габрово, Новини Добрич, Новини Каварна, Новини Казанлък, Новини Калофер, Новини Карлово, Новини Карнобат, Новини Каспичан, Новини Китен, Новини Кнежа, Новини Козлодуй, Новини Копривщица, Новини Котел, Новини Кресна, Новини Кърджали, Новини Кюстендил, Новини Летница, Новини Ловеч, Новини Лом, Новини Луковит, Новини Мездра, Новини Монтана, Новини Несебър, Новини Нова Загора, Новини Нови Пазар, Новини Обзор, Новини Оборище, Новини Омуртаг, Новини Павликени, Новини Пазарджик, Новини Перник, Новини Петрич, Новини Плевен, Новини Пловдив, Новини Поморие, Новини Правец, Новини Радомир, Новини Разград, Новини Разлог, Новини Русе, Новини Самоков, Новини Сандански, Новини Сапарева Баня, Новини Свети Влас, Новини Свиленград, Новини Свищов, Новини Своге, Новини Севлиево, Новини Силистра, Новини Симитли, Новини Сливен, Новини Смолян, Новини Созопол, Новини Сопот, Новини София, Новини Средец, Новини Стара Загора, Новини Стрелча, Новини Суворово, Новини Тетевен, Новини Троян, Новини Трън, Новини Трявна, Новини Тутракан, Новини Търговище, Новини Харманли, Новини Хасково, Новини Хисаря, Новини Царево, Новини Чепеларе, Новини Червен бряг, Новини Черноморец, Новини Чипровци, Новини Чирпан, Новини Шабла, Новини Шумен, Новини Ябланица, Новини Ямбол, Новини Всички градове