Трябва да се увеличи минималната работна заплата, но трябва да има и методика, по която автоматично да се определя всяка година, без да се водят спорове колко да е абсолютната сума. Методиката за увеличение на минималната работна заплата може да включва или да бъде 50% от средната работна заплата, или да бъде 60% от медианната. Припомняме, че опит да се въведе такава методика беше направен, но предложението на БСП бе отхвърлено на второ четене в пленарна зала.
Това заяви пред News.bg икономистът Румен Гълъбинов относно предложенията на синдикатите минималната работна заплата да бъде увеличена на 850 лв. и решението на правителството тя да стане 780 лв. от 1 януари 2023 г.
По думите му би могло разумно да се направи така, че разликата между 710 и 850 лева, което прави 140 лева, да бъде разделена на две - веднъж увеличение със 70 лева и след 6 месеца увеличение до 850 лв. Така ще може да се планира по-добре бюджетът за следващата година, тъй като влизаме в новата година с удължителен бюджет.
Румен Гълъбинов заяви още, че 2022 г. е по-добра по икономически и финансови показатели, отколкото ще е 2023 г., тъй като има очаквания догодина да се навлезе в рецесия. За икономиките от еврозоната и най-вече Германия, се говори, че вече навлизат в такава рецесионна среда, но би могло да бъде възможно и България да влезе в лека, плитка рецесия, която да е краткотрайна, от 6-12 месеца, обясни икономистът. Прогнозите, които се дават за икономическия растеж за следващата година са по-ниски, отколкото сега отчитаното като БВП.
"Със сигурност следващата година ще е предизвикателство, защото политиката на високите лихви в САЩ, а и в Еврозоната може да доведе до това да се намали инфлацията и да се забави нейният ръст, но да се намали и ръстът на икономиките", коментира Гълъбинов.
Той добави, че инфлацията зависи от успеха на паричната политика, която се провежда от големите централни банки. Тяхната политика по отношение на лихвите ще трябва да се следи внимателно, но дали ще продължат с такова увеличение, с каквото започнаха, или по-скоро ще се намали темпът на нарастване на лихвите, ще дойде един момент в средата на следващата година, когато ще се преосмисли политиката по ограничение на лихвите, като дори може да бъде преустановена, така че да не пострада икономическият растеж глобално в Европа и в България, каза още Румен Гълъбинов.