Решението на Народното събрание да задължи правителството да започне разговори с Европейската комисия за предоговаряне на условията в Плана за възстановяване и устойчивост е добър пример за политически консенсус по стратегически въпроси, но е закъсняло. Това коментира Цветелина Пенкова, евродепутат от Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в Европейския парламент, пред БНР.
Тя допълни, че процедурата по предоговаряне ще изисква нова оценка на Европейската комисия, което ще отнеме около два месеца, а след това да се поиска и съгласие на всички останали страни членки.
„Когато се водят преговори, е важно да се отиде с реалистични искания, да се седне на масата на преговорите, защото може да се поиска отсрочка, може да се поиска намаляване на тези емисии да не е с 40%, а да е с 20%“, посочи евродепутатът.
Тя изрази скептицизъм за възможността изцяло да отпаднат тези цели, защото българската страна даде ясна заявка, че вървим по пътя на декарбонизацията, зелената енергетика и зелената икономика.
Цветелина Пенкова предупреди, че има риск страната да загуби средства по Плана, ако не се приемат важни реформи, включително свързани с отчетността на главния прокурор и създаването на Антикорупционната комисия и отчете ролята на Народното събрание в този процес.
„Позицията на нашата партия е ясна за пътя за еврозоната“, коментира Пенкова темата за приемането ни в еврозоната.
Според нея трябва да се отчетат всички макроикономически показатели и да се направи необходимата подготовка. „За мен в момента най-важното, което трябва да се случи в България, е една много ясна и отчетлива информационна кампания, свързана с възможностите и, разбира се, рисковете, които крие еврозоната, защото има насаждане на скептицизъм и страхове у българското общество, които не е редно да бъдат оставяни да се подклаждат по този начин. Без да има експертен отговор и представена експертна гледна точка“, изтъкна тя.
Цветелина Пенкова даде пример с Хърватия, където очакванията на всички са били цените да се повишат. Голяма част от търговските вериги са си позволили в рамките на 48 часа да завишат цените на основни хранителни продукти и изтъкна активната намеса на правителството на Хърватия. Тя акцентира, че има контролни органи, които ще следят за такъв тип спекула и нарушения и в България.