В Министерството на финансите не е постъпвала информация, че има проблем с дейността на криптоплатформата Nexo. Това стана ясно на заседанието на временната парламентарна комисия за установяването на обстоятелствата около дейността на компанията. Предстваители на компанията са участвали в работни групи в министерството като представители на ФинТех асоциацията, съобщи БНР.
Заместник-министърът на финансите Александър Свраков потвърди информацията на Националната агенция за приходите, че дружеството, което има офис в България, е швейцарска собственост.
Във финансово министерство са проведени няколко срещи, свързани с регулацията на криптоактивите, като последната е била през май 2022 г. На тях е имало представител на Nexo, съобщи Снежанка Колева от министерството:
"При нас идва Българска ФинТех асоциация, която е национално представителна асоциация. Те представят експерти. Не можем да поставяме под въпрос всеки експерт, който е даден за работа в работната група", заяви Колева и обяви, че цялата кореспонденция по темата може да бъде предоставена на ресорната комисия.
Подуправителят на БНБ Нина Стоянова пък припомни, че криптоактивите са нерегулирани и рискови. Предстои надграждане на съществуващата регламентация и то на международно ниво.
"Регламентацията ще изисква, така както все един банков превод е ясно - кой го изпраща, кой е наредителя и кой е получателя, така и при операциите с криптоактиви да е ясно кой е наредителя и кой е получателя на една трансакция. Тоест, тази анонимност, която сега е интересна за някои престъпни елементи от престъпния свят, да бъде елиминирана".
Стоянова подчерта, че трябва ясно да се прави разграничение между криптоактиви и дигитални валути, които се разработват от редица централни банки по света.
Не е в надзорните компетенции на БНБ да надзирава или регулира дейността на компанията Nexo в България, заяви още подуправителят на централната банка Нина Стоянова.
Тя припомни каква е дефиницията на банка и кредитна институция според регулативната рамка, а надзорните функции на БНБ са именно в тази сфера:
"Законът за кредитните институции дава дефиниция какво е кредитна институция, която следва от съответните европейски директиви. Това е институция, която извършва привличане на влогове в парични средства. А Nexo извършват привличане в някои сметки в криптоактиви. Тоест, това по никакъв начин не попада в компетенциите на Банков надзор".