Асоциацията на индустриалния капитал в България /АИКБ/ и национално представените работодателски организации се обявиха против минималната работна заплата /МРЗ/ от 2024 година да се определя в размер на 50% от брутната средна заплата за страната, съобщи БНР.
Те ще оспорят решението на Народното събрание в международните институции – в Европейската комисия и в Международната организация на труда /МОТ/. Това заяви във Варна председателят на УС на АИКБ Васил Велев. Гласуваното на 1 февруари от Парламента противоречи на Конвенция 131 за МРЗ на МОТ, така и на европейската директива за адекватни минимални заплати, обясни той.
"Парламентът иззе функциите на Тристранния съвет, иззе функциите и на Министерски съвет. Остана да изземе функциите на църквата и семейството."
Това решение е вредно за хората и за страната, защото забавя икономическия растеж - то е в полза на мързеливите и неквалифицираните, каза Велев, и определи като грешка механичното фиксиране на минималната работна заплата.
"В София средната заплата е по-висока от средната за страната. Във всички други области средната заплата е по-ниска от средната за страната. По икономически дейности разликата между най-ниската и най-високата средна заплата е четири пъти. "
Според АИКБ правилното решение е МРЗ да бъде различна по различните икономически дейности.
"Нашата борба е за високи средни заплати, а не за висока минимална заплата", каза Васил Велев.