Бюджетът е ключов нормативен акт и той ще определи политиката на държавата за настоящата година. Неприложими са параметрите на бюджета от миналата година. Разходите са увеличени. Той е конструиран на база действащите нормативни актове. Прекомерните разходи формират и прекомерния дефицит, заяви в ефира на БНТ изпълнителният директор на Асоциацията на индустриалния капитал Добрин Иванов.
В бюджета бяха заложени рекордно ниво капиталови разходи, изтъкна той.
Няма как с Бюджет 2022 г. да сме адекватни на нуждите през 2023 г. и да покриваме разходите си, подчерта икономическият съветник към КТ "Подкрепа" Ваня Григорова.
Тя обясни, че е невъзможно и агнето да е цяло и вълкът да е сит, както ни убеждават политиците. Това е непостижимо.
„Работодателските организации укоряваха предходното правителство заради повишаването на социалните разходи. Те трябва да се увеличават на база икономически показатели“, категоричен бе представителят на бизнеса.
„Увеличението на заплатите не е прекомерен разход, а е достойно заплащане на труда на работещите. Затова предлагаме минималната работна заплата да е около 900 лева и да се формира на база 50% от средната работна заплата“, каза синдикалистът, цитиран от novini.bg
„Не е нормално това, което се предложи в последните дни на кабинета за минималната работна заплата. Всяко увеличаване на работната заплата с 10 лева би означавало 50 млн. лева нов дефицит. Популизъм на синдикатите е в дома на обесения да говорят за въже. Ние говорим за полагане на усилия да постигнем целите си за 3% дефицит, а те искат да се увеличат заплатите. Трябва да свършим повече работа, вместо да увеличаваме разходите“, обясни Добрин Иванов.
По думите на Григорова, ако затегнем коланите, ще намалим покупателната способност на българите. Тя предложи да се увеличат данъците на богатите, а не да се замразяват доходите.