Визитата на Володимир Зеленски, който за кратко време посети четири държави, започвайки от България, е силен знак, че на България се гледа като на доверен и предвидим партньор и че новото правителство може да носи отговорност. Това каза вицепремиерът и министър на външните работи Мария Габриел в телевизионното предаване „120 минути“, съобщава БТА.
В момент, в който Украйна се бори за своята независимост, за териториалната си цялост, отговорното поведение е не само да изразяваш подкрепата си, а и да бъдеш последователен в нея и да посрещаш предизвикателствата, включително и в най-трудни моменти, допълни тя.
В отговор на въпрос дали има дипломатическа символика в това, че домакинството на срещата, което беше оказано на президента Зеленски от българския премиер акад. Николай Денков, Габриел припомни, че по време на посещението бяха подписани две декларации - за евроатлантическата интеграция на Украйна и Меморандум за разбирателство в областта на енергетиката. В областите, за които ние говорихме за задълбочаване на сътрудничеството, е отговорна изпълнителната власт, посочи Габриел. Трябва ясно да кажем, че е важно България да изпраща сигнал, че може да говори в един глас така, както го правят парламентът, правителството и президентската институция, каза още тя. Ние сме силни, когато говорим в един глас, допълни Габриел.
Габриел коментира и казаното вчера от вицепрезидента Илияна Йотова, че огънят срещу президентската институция цели да отнеме вниманието на българската общественост от това какво точно е поело българското правителство като ангажимент към президента Зеленски. Вицепремиерът Габриел каза, че много би ѝ се искало, когато в публичното пространство се казват думи, те да не дават дори и идея, че това е свързано с дезинформация, защото става въпрос за България и българското общество. „Българското правителство говори в едни глас, за нас водещ е принципът, който е принцип в декларацията на Народното събрание – може да ни бъдат поискани неща, но те ще имат за последствие ясен принцип според това какво имаме и най-вече – да не бъде застрашена сигурността на страната и боеспособността на българската армия“, каза още Габриел. Предстои да бъде направен анализ, да се види как ще бъде отговорено на исканията на Украйна и да запазим водещият принцип то да не застрашава сигурността на страната, допълни тя. По думите ѝ няма място за други интерпретации.
Дали ще предоставим старото си въоръжение и боеприпаси на Украйна, а страната ни ще се сдобие с ново, Габриел коментира, че ѝ се иска да не се смесват нещата. Когато си говорим за военна помощ, има три направления, като едното е свързано със запасите, второто – с общи обществени поръчки, третото – със законодателство, което тази седмица беше прието след тристранни преговори, свързани с производствения капацитет, посочи още Габриел. По думите ѝ несъмнено България е пропуснала времето за първото направление. Нека видим с второто какво ще съумеем да направим, така че да защитим своя стратегически национален интерес и най-вече да си дадем шанс да бъдем част от инициативата, която тази седмица беше окончателно договорена и която ще даде възможност, с финансиране от 500 млн. евро, на ЕС да разполага с ясна картина къде какъв производствен капацитет има, къде той може да бъде засилен и как това да бъде в полза и на държавите членки, и на позицията на ЕС в такъв тип конфликт, засягащ сигурността на всеки от нас, допълни Габриел. Във връзка с това дали България ще бъде компенсирана от ЕС Габриел посочи, че това е един от съществуващите механизми и зависи от нас как ще се възползваме от него.
Каквото и да бъде решението за това какво ще предоставим на Украйна, то ще бъде на взето на основата на анализ, който се прави от Генералния щаб, каза още тя.
В отговор на въпрос каква позиция ще изрази България по време на предстоящата среща на лидерите на държави от НАТО по отношение на присъединяването на Украйна към алианса Габриел припомни, че България подкрепя принципа на отворените врати още от 2008 г. На всички ни е ясно, че докато не е изпълнено условието страната да не бъде във война, няма как сега, в този момент, това членство да се случи, каза още тя. Въпросът е как ще работим заедно с Украйна, така че те да усещат цялостната и пълноценна подкрепа на алианса и затова едно от силните действия от срещата на върха ще бъде трансформирането на т.нар. комисия за сътрудничество с Украйна в съвет. На тази среща на върха Украйна ще седне на равни начала с останалите страни членки, за да си говори по-конкретно за отделните области, каза още Габриел.
Започва информационна кампания, организирана от Министерството на външните работи, в която ще се обяснява колко е важно добре да се разбира членството на България в НАТО. Ние не само споделяме предизвикателства, бидейки членове на НАТО, а оказваме и ключово влияние за начина, по който те ще бъдат решени, добави тя. Трябва да направим така, че членството ни в НАТО да бъде активно и да показва на останалите съюзници, че България е предвидим партньор, на който може да се има доверие, каза още тя.
Във връзка с падането на нидерландското правителство и дали това би се отразило върху прекратяването от страна на Европейската комисия на мониторинговия механизъм за България Габриел посочи, че процесът далеч не е завършил. Европейската комисия предлага на Съвета да се произнесе в началото на септември по отношение на прекратяването на механизма, което означава, че ще трябва да има решение, което да анулира решението от 2006 г. По думите ѝ това значи, че до 25 август Съветът също трябва да даде своето мнение. Излишен оптимизъм не е нужен, трябва да сме прагматични, допълни Габриел. За да продължим с приоритетите си – Еврозона и Шенген, ми се иска България да е активен, равностоен партньор, който не се оправдава, а задава посока и води със себе си факти, аргументи и резултати, каза тя.