„Не вярвам в искреността на аргументите, с които се предлага 24 май да стане национален празник“, каза вицепрезидентът Илияна Йотова в предаването „На фокус“ по Нова телевезия. Това е венецът на безспорните дати, но все още сме единствената страна в Европейския съюз без културен институт, за да може да влияем с кирилицата, която носим, отбеляза тя.
Илияна Йотова коментира идеите за промени в Конституцията, предложени по-рано през деня от „Продължаваме промяната-Демократична България“ (ПП-ДБ), като отбеляза, че в новите предложения няма новина, освен предложената промяната на датата на националния празник и предложението за служебните кабинети. „Докато ги слушах, си дадох сметка, че някъде съм чувала подобни предложения и коментари“, каза тя. Това по думите ѝ е проектът на „Правосъдие за всеки“, предложен преди седем години. Според нея подходът, когато се предлагат промени в Конституцията, трябва да бъде по-сериозен. Тя призова за сериозно обществено обсъждане и да се чуе думата на истинските експерти и конституционалисти. Промяната в един текст води до промяна в много други текстове, отбеляза тя.
Вицепрезидентът заяви, че не е във война с управлението на страната, но отбеляза, че това е кампания на сглобката срещу президента. Според Илияна Йотова ДПС управлява наред с ПП–ДБ и ГЕРБ и е редно да влезе нормално в една коалиция, а не да е просто в поддържаща роля.
Илияна Йотова съобщи още, че подготвя писмо, което ще изпрати до Съвета на Европа по случая с децата от Република Северна Македония, посетили България. За всеки подобен случай ще бъде изпращан сигнал там, където трябва в европейските институции, заяви вицепрезидентът. В него тя ще посочи колко неща се нарушават от общата харта за правата на човека, за правата на децата, как се злоупотребя с децата за съмнителни политически цели. Тези деца не дойдоха да се срещнат само с българските институции, дойдоха, заедно с българските деца, да рисуват за мир, за разбирателство, за добросъседство – това, което би трябвало да е в основата на нашите отношения, каза Йотова.
България няма да направи втората интернационална конференция междуправителствена, с която би трябвало до започнат преговорите за Република Северна Македония, още не сме видели и текста за промяна в Конституцията, да не говорим, че не знаем и каква ще бъде неговата съдба, заяви вицепрезидентът. Искаме да видим как Република Северна Македония ще подреди своите приоритети, така че да защити от своя страна подписаните вече документи – протоколите и договора за добросъседство, посочи тя.