Нещо става с правото в съвременния свят. Във Франция изпотрошиха градовете, защото младеж нарушител беше убит от полицаите. Преди това в САЩ с убийството на Джордж Флойд. Това са стари демокрации със здрава и добра здравна система. Има нещо, което прави правосъдието неадекватно на съвременния свят. Тази затвореност, стерилност, независимост на правосъдието трябва по някакъв начин да се преосмисли".
Това каза пред БНР професорът по културна антропология Ивайло Дичев.
И допълни, че не е хубаво улицата да налага правосъдие, а отношенията между обществото и правото трябва да се преосмислят.
"Няма доверие в институциите, в магистратите, които трябва да раздават право".
В предаването "12+3" той посочи, че гражданското недоволство не е единственото и най-важното нещо в процеса на създаване на справедливост.
"Начело трябва да застанат експерти, активисти и политици, които да насочват енергията на обществото. Това, че депутатите ще се съберат извънредно, е добър знак".
По думите му българският рефлекс е на големи очаквания всичко да се оправи и на последвало разочарование, защото нещата не стават така.
"Нашата психика има свръхценностна реакция. Мислим си, че сме изключителен народ и при нас трябва да се случат по най-добрия начин".