Андрешковщината е широко разпространена не само в българска политика, а и за съжаление, може би на целия Балкански полуостров, като много напред в това отношение са нашите съседи, от т.нар. Северна Македония. Това каза в аудиокаста на "Фокус" "Това е България" Емануил Йорданов, бивш министър на вътрешните работи. "Аз мисля, че притесненията по отношение на внесените конституционни промени са малко по-засилени, отколкото е необходимо. В случая, за мен голямата цел на тази конституционна реформа е веднъж завинаги да се разбере, че прокуратурата и съда са две различни неща и че те имат различна роля в осъществяване на правосъдието в България. Не може прокурорите да се възприемат като някакъв втори съд, който едва ли не стои над истинския съд. Имахме такива изкривявания, които се видяха много ясно в Специализирания съд, докато съществуваше в онзи му вид. А вече, стигнем ли до там, нещата да си отидат на мястото и да се разбере, че прокуратурата е страна в наказателния процес и като такава би трябвало да бъде на едно ниво със защитата, а съдът няма за задача да угажда на прокурорите и да изпълнява всичките им прищевки, включително и в нарушение на закона, тогава нещата ще започнат да се наместват, но трябва време", коментира Йорданов.
Според него, обаче, абсурдно е мандатът на главния прокурор и председателите на върховни съдилища да са 10 години, те не са селски кметове, за да имат подобни мандати. И е хубаво вносителите да се осъзнаят навреме и да коригират текста.
"Нещата са такива, че предполагат окончателно оформяне на базата на изменение на законите, говоря за процесуални закони, говоря за Закон за съдебната власт, така, че всички тези процеси трябва да се следят и да се реагира своевременно, за да може на практика да се стигне до резултат, който е бил обещан на хората.
Спомням си един случай от преди 20-ина години, когато се приемаше първия закон за отнемане на незаконно имущество. Тогава се направи и обсъждане на проектозакона в МВР и в това обсъждане участваха редица изтъкнати дейци на културата, все едно ще откриваме художествена галерия, а няма да се занимаваме с незаконни доходи. Така, че може би и тук сме изправени пред някаква такава хипотеза. Мисля, че държавата има нужда от едно сериозно обсъждане на проекта за изменение на Конституцията и от включване на хора, които имат познания в съответните области", коментира Емануил Йорданов.
Според него, текстовете са едно добро начало, стига да не ги съсипят, докато дойде време да се появят в “Държавен вестник", защото процедурата е дълга и в нея може да се случи какво ли не.
"Това, с двата мандата на тримата големи, е ужасяваща идея и не виждам какъв е смисълът ѝ. После, трябва да се види как точно ще излезе от пленарна зала текста за правомощията на главния прокурор. Много неща може да се случат, но това хората, които разбират, би трябвало внимателно да следят какво се случва и съответно да огласяват всяко едно неблагополучие в процедурата, за да може или да се премахне то, или пък поне да се знае, че някой е предупредил за опасностите", каза още бившият министър на вътрешните работи Емануил Йорданов.