Последните промени в Наказателния кодекс, които депутатите приеха, предвиждат по-строги наказания за водачите, които шофират след употреба на алкохол и наркотици. Широко обсъждана е и възможността в такива случаи да се отнема автомобила на шофьора.
Конфискуване на автомобили за употреба на алкохол и превишена скорост е европейска практика.Въпросът е хората да разберат опасността, която ги грози и да коригират поведението си. Тези мерки, които са приети, са изключително строги, заяви пред "Здравей, България" по "Нова телевизия" Алекси Кесяков, експерт по пътна безопасност.
Елица Буенова, адвокат при пътнотранспортни произшествия, посочи, че става въпрос за "отнемане", а не "конфискуване", като то ще стане факт, когато в съда има влязла присъда. „Това означава, че тогава ще бъдат готови всички кръвни проби и съдът е отсъдил на база на събраните доказателства”, уточни тя.
"Въпросът е как точно ще се обезпечи това изпълнение? Защото ако две години чакаме да приключи делото, колата отдавна може да я няма", посочи Буенова.
Тя уточни, че е сезирала институциите за, по думите ѝ, противоконституционна разпоредба, според която, когато откажеш тест за алкохол и наркотици или кръвен тест, ти се налагат следните мерки - лишаване от правоуправление, спиране на колата от движение и съответно глоба.
"Какво правят полицаите, ако имаш положителен тест, който знаем всички, че дава много фалшиви резултати, слагат ти белезниците, обискират ти колата. Подлагаш се на кръвен тест и чакаш между 8 месеца и една година да ти излезе.През това време не караш, нямаш кола. Имаме една противоконституционна разпоредба, която нарушава основно право, че всеки е невинен до доказване на противното", посочи още тя.
"Това са абсолютно недомислени изменения, които според скромния ми опит, ще доведат до сериозни проблеми", посочи адвокат Калин Ангелов.