Министерски съвет още не е взел решение кой ще представлява България на срещата за климата на ООН (COP 29) в Дубай, която ще се проведе в края на ноември - дали ще е премиерът Денков, президентът Радев или министър, научи ФАКТИ. Миналата година страната ни бе представлявана на форума от президента Румен Радев, но от президенството към момента не могат да потвърдят дали отново държавният глава ще представлява страната ни на форума.
Припомняме, че по време на сбирката миналата година Радев анонсира, че страната ни кандидатства да бъде домакин на форума през 2024 година. Тази позиция на България, обявена от Радев, бе подкрепена и на ниво ЕС. И до преди месеци пред страната ни имаше реални шансове да намери място на световната карта в усилията за борба с климатичните промени.
Това обаче се промени, след като делегацията на Русия в ООН по въпросите на климата (Рамковата конвенция на ООН по изменение на климата или РКООНИК) изпрати имейл до другите представители на източноевропейски държави, в който заяви, че няма да подкрепи домакинство на страна от ЕС.
Според Русия страните от ЕС са възприели "политизиран" подход при определянето на страната домакин, което е довело до блокиране на кандидати, подкрепени от Русия.
Тогава специалният представител на президента на Русия по въпросите на климата Руслан Еделгериев отказа да потвърди дали Русия ще се противопостави на кандидатурата на България.
Каква е ротацията
Петте регионални групи на ООН се редуват като домакини на срещата на върха на COP всяка година и 2024 г. е ред на Източна Европа, но нахлуването на Русия в Украйна и продължаващият конфликт между Армения и Азербайджан оставиха в неизвестност местоположението на конференцията догодина.
ЕС подкрепи кандидатурата на България, но на фона на войната в Украйна Москва обеща да блокира всяка страна от ЕС да бъде домакин. Регионалната група трябва да вземе решение с консенсус.
Това означава, че въпросът къде ще се проведе COP 29 следващата година трябва да бъде решен на тазгодишната среща на върха за климата в Дубай, което дава на следващия домакин по-малко време за подготовка. Обединените арабски емирства бяха официално избрани за домакин на COP28 на срещата на върха в Глазгоу през 2021 година.
Но единствените други страни, участващи в надпреварата досега, са Армения и Азербайджан. Напрежението между двете съседки, които водиха война за Нагорни Карабах през 2020 г., остава високо - което означава, че не е сигурно дали Ереван ще подкрепи Баку или обратното.
Ако спорът не може да бъде разрешен, има няколко възможности как да се процедира. Групата от Източна Европа може да поиска размяна с друг регион или да поиска друга страна извън региона да бъде домакин.
Какво носи домакинството
България и Армения, която не е членка на ЕС, се кандидатираха за домакини на срещата на върха - роля, която може да донесе международен престиж и възможност за насърчаване на вътрешните усилия за борба с изменението на климата - наред с разходите, интензивния медиен контрол и тежките логистични изисквания. Азербайджан добави името си към кандидатите, предаде преди време БТА.
Годишните срещи на върха на ООН за климата привличат десетки хиляди делегати от близо 200 държави, както и компании, инвеститори и индустриални лобисти. И са сериозно предизвикателство за логистичните способности на домакина. Такава гигантска по обем организационна работа не може да бъде свършена в последния момент. Поради което отлагането на яснотата кой ще е домакин на СОР 29 поставя пред неудобна яснота този важен световен форум.