Разбуни се сектор "Земеделие". Всичкото това беше излишно и то ще приключи по всяка вероятност с приемане на меморандум, за който са се договорили от страна на правителството, и практически няма да се промени нищо.
Това коментира в предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус" Мирослав Найденов, бивш министър на земеделието.
"Прояви се една абсолютно неопитност, дилетантщина от страна на управляващите, защото те сами си предизвикаха тази криза, която криза се видя, че може да бъде решена много бързо с разговори от няколко часа. Не знам кому беше нужно всичкото това, защото това, което трябваше да се случи, се случи и в близките седмици няма да има някакъв внос от Украйна. България можеше да вземе решение, както направиха останалите четири страни, от които България излезе по терлици и ги остави в една ситуация, в която страната ни също беше поела ангажимент да подкрепя тяхното настояване за ограничаване на украинския внос.
Това е чисто политическо решение. Дали е продиктувано от директни договорки с украинската страна, или взето под натиск на Европейската комисия – не мога да гадая. Това трябва да го кажат примерът, разбира се, и тези, които го гласуваха в парламента, но е факт, че доведе до разбунване на сектора", коментира Найденов.
Той се върна назад във времето и сподели: "С носталгия си спомняме годините преди 10 ноември, когато България, освен че беше житницата на Европа, изнасяше огромни количества продукция. Ще припомня един исторически факт – репарациите след Първата, и след Втората световна война са изплатени предимно със земеделска продукция, и то не само жито. Има се предвид много други неща. Ние имахме страхотни поголовия от овце, крави, кози. Всичкото това в момента е свито до един минимум, който включително не може да осигури изхранването на българското население. А това е въпрос и от национална сигурност, защото възможно е при някакъв катаклизъм - видяхме какво се случи по време на COVID пандемията – тогава за момент се затвориха границите, но при ескалирана на подобен проблем е възможно да се затворят границите, да няма търговия. Ние трябва да мислим върху тези неща и трябва да мислят тези, които управляват в момента, а не да се оправдават с миналото", каза още бившия министър на земеделието.
За разрешаването на проблемите в сектора Найденов постави на първо място диалогът: "Щях да поканя тези хора на преговори, и то много преди да се случи гласуването в парламента, с решението на Министерски съвет. Аз съм водил много тежки, месечни преговори с тях. И това е най-важното – когато има диалог, дори и да не стигаме до единомислие, все пак е много важен диалогът.
Второ, към министъра на земеделието има консултативни съвети – има Консултативен съд по зърното, по млякото, по животновъдство, по растениевъдство. Те да не бъдат бутафорни органи, които да се използват само по отношение на парафиране на определена политика на Министерство на земеделието, а тези консултативни съвети да правят политиката, не само да я подпечатват, решено на политическо ниво. Така че има какво да се направи", обърна внимание Мирослав Найденов.