24 Ноември, 2024 09:41 1 990 13

Д-р Светослав Тодоров: При катастрофа с пострадали трябва много добре да знаеш какво да правиш, но и какво не

  • катастрофи-
  • пострадали-
  • д-р светослав тодоров

Неврохирургът в УМБАЛ Бургас помага на пострадалите при верижната катастрофа на АМ "Тракия" в събота

Д-р Светослав Тодоров: При катастрофа с пострадали трябва много добре да знаеш какво да правиш, но и какво не - 1
Снимка: БГНЕС

Верижна катастрофа между четири автомобила и камион на магистрала „Тракия“ при Пазарджик взе жертва в съботния ден. Трима са ранени, един от тях е с опасност за живота. Движението беше блокирано с часове, но случайно или не един доктор се оказва на мястото на инцидента.

Неврохирургът в УМБАЛ Бургас д-р Светослав Тодоров пътува към София, когато вижда катастрофата. За миг не се замисля, спира и помага.


„Около 7 ч. преди Пазарджик автомобилите започнаха внезапно да спират с аварийни светлини. Не след дълго аз също ги пуснах и след няколкостотин метра видях една наистина тежка катастрофа, няколко преобърнати автомобила, жена, която беше загинала и тежко пострадал човек, който имаше най-сериозна нужда от помощ. Полицаите вече бяха там и бяха повикали екипите на Спешна помощ“, разказва лекарят пред bTV.

Д-р Тодоров извършва бърз преглед на пострадалия, който е с черепно-мозъчно нараняване, затруднения в дишането, но в съзнание и адекватен.

По думите му в такива ситуации трябва много добре да знаеш какво да правиш, но и какво да не правиш. Със своите действия, той успява да съкрати времето за работа на колегите си.

„Част от хората и самият пострадал искаше да бъде преместен, това е противопоказано, защото могат да се случат по-сериозни неврологични усложнения, ако той е със счупени прешлени, както впоследствие се оказа. Изчаках екипите на ЦСМП, оказах психологична подкрепа, която в този момент е съществена и съветвах хората какво да правят, за да не допуснем грешки. Преместването беше, когато дойдоха екипите. Поставих шийната ръка и с помощ на хората го сложихме на спиналната дъска и той беше въведен в линейката. Повикаха втора линейка за по-леко пострадалите и се питах да помогна и на тях в линейката“, казва д-р Тодоров.

Това не е първият път, в който д-р Тодоров се оказва случайно на място на инцидент и помага на ранени при катастрофи.

„През 2017 г. отново на АМ „Тракия“ пътувахме с мой колега на почивка и станахме свидетели отново на преобърнат автомобил. Тогава може би инцидентът беше още по-пресен. За съжаление бяха пострадали три момичета, едното от тях беше загинало. Момичето, на което оказахме най-съществената помощ, се запознахме и поддържаме контакт. За щастие тя оцеля, беше с тежка черепно-мозъчна травма, с гръбначно-мозъчна травма. Имахме удоволствието да се запознаем с колегата с това момиче, което днес е живо и здраво и се развива“, разказва неврохирургът.

Д-р Светослав Тодоров напомня колко важно е всеки автомобил да бъде оборудван с аптечка, светлоотразителна жилетка и триъгълник и споделя правилото на четирите „О-та“ при инцидент.

„На първо място е обезопасяването за нас самите, да спрем на безопасно място, да пуснем авариен сигнал, да облечем светлоотразителна жилетка, да сложим триъгълника и тогава да помагане на хората. На второ място е да оценим състоянието на пострадалия, на трето място – обаждането на 112. Много хора го правят на първо място, което не е редно. Трябва да знаем броя на пострадалите, основните им наранявания, за да дадем точната информация и от ЦСМП да бъдат подготвени и да знаят колко линейки да изпратят. На четвърто място – оказване на първа помощ, превръзки на активно кървящи рани, имобилизация, преместване на пострадалия“, съветва неврохирургът.

Обяснява си огромния пътен травматизъм с човешкото неблагоразумие. По думите му в голяма част от случаите хората имат вина за настъпването на пътните инциденти.

„Да, ние не шофираме по идеалните пътища, нито се разхождаме по идеално маркираните пешеходни пътеки, но живеем в този свят и трябва да се съобразим с него. Трябва да бъдем изключително разумни. Ако човек шофира с нормална скорост, в трезво състояние е, спазва правилата за движение, ограниченията, цветовете на светофара и пешеходците бъдат разумни и се оглеждат преди да пресекат, инцидентите биха намалели“, коментира д-р Светослав Тодоров.


Поставете оценка:
Оценка 4.7 от 29 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Пацо Терасата

    4 14 Отговор
    Аз ги подминавам.

    Коментиран от #5

  • 2 Леля Гошо

    14 3 Отговор
    По еврогейските правила, ако тръгнеш да помагаш без да имаш необходимите квалификации, могат после да те обвинят в куп неща, затова е по-разумно да се обадиш на 112 и да оставиш на докторите и парамедиците да си свършат работата

    Коментиран от #4, #7

  • 3 Това са Прости Неща!

    3 1 Отговор
    Това са Прости Неща!

    1, 2, 3. ....
  • 4 Добре !

    6 6 Отговор

    До коментар #2 от "Леля Гошо":

    Добре ! Но ако те са там !

    А Докато Дойдат ?

    Няма Европейски правила! Има прости Човешки - Хуманни Правила!

    Европа да си ги Завре Някъде !

    Да не казвам Къде !

    Коментиран от #6

  • 5 Ами пправилно!

    5 1 Отговор

    До коментар #1 от "Пацо Терасата":

    Ами пправилно!

    След като не знаеш как да им помогнеш !

    Те сами не са помогнали на себе си ! Когато трябва !

    Как да им помогнеш после !
  • 6 Пешо от панелката

    12 1 Отговор

    До коментар #4 от "Добре !":

    На простия всяко нещо му се вижда просто. Често се случва мераклиите да оказват първа помощ, да тръгнат да местят пострадалите и дори се опитват да им помогнат да се изправят на крака. Това е откровено глупаво и опасно, въпреки че се прави с добри намерения. Не го правете!
  • 7 Име

    10 2 Отговор

    До коментар #2 от "Леля Гошо":

    Да така е . После самите пострадали може да те съдят . И вместо от помагач ще те изкарат престъпник . Има такива хора ! Най - добре е да се подмине . Времената се промениха

    Коментиран от #8

  • 8 Луд

    10 1 Отговор

    До коментар #7 от "Име":

    Точно в десетката браво на теб.Познавам един които помоли саседа си да го закара с мотора си и паднаха този си счупи ръката и съди съседа си да му плащат обезщетение и пропуснати ползи.Ако вадиш някои при катастрофа и пострадалия умре близките му може да успеят да докажат в съда че е умрял не от катастрофата а от некомпетентна помощта.Пазете се хора светът е пълен със изненади .
  • 9 Факт

    4 0 Отговор
    Бърза помощ има ли такива фиксатори за врата?
  • 10 Не правете това в къщи

    3 0 Отговор
    Не повръщайте на местопрестъплението (местопроизшествието), независимо колко крака, черва и мозъци има разпилени по пътя. Да не се хлъзне някой криминалист, като дойде мобилната лаборатория.
  • 11 Шаран БГ

    1 0 Отговор
    Много е хубаво , че един медик, знаещ и можещ, обяснява тези неща.
    Преди десетилетия при обучението на кандидат-шофьорите / любители или професионалисти/ даваха се часове и на офицер от милицията с юридическо образование, който разясняваше ЗДП, идваха и лекари -травматолози . Тези неща се учеха там. Имаше и практически занятия по медицинска помощ с превръзки и шинирания. Имаше държавна организация ГТО / Готов за Труд и Отбрана/, която организираше и обезпечаваше всичко това.
    Сега държавните ни ръководители не смеят да вземат нищо под контрол и са му пуснали края. Нали казват :
    "Дърржавата е лош стопанин". Да, но държавата са самите те, те колят, те бесят, те данъци и глоби събират и отговорност не носят за нищо !?
  • 12 Трябва да му забранят

    0 1 Отговор
    Да пътува. Лош късмет носи
  • 13 Констатираща

    0 0 Отговор
    Абсолютно правилно, но защо повечето хора не знаят как да реагират при ПТП? Трябва здравно образование още в училищата и ограмотяване на всички по работни места и обществени мероприятия. Колко живота тогава биха се спасили!
Новини по градове:
Новини Айтос, Новини Балчик, Новини Банкя, Новини Банско, Новини Благоевград, Новини Бургас, Новини Бяла, Новини Варна, Новини Велико Търново, Новини Велинград, Новини Видин, Новини Враца, Новини Габрово, Новини Добрич, Новини Каварна, Новини Казанлък, Новини Калофер, Новини Карлово, Новини Карнобат, Новини Каспичан, Новини Китен, Новини Кнежа, Новини Козлодуй, Новини Копривщица, Новини Котел, Новини Кресна, Новини Кърджали, Новини Кюстендил, Новини Летница, Новини Ловеч, Новини Лом, Новини Луковит, Новини Мездра, Новини Монтана, Новини Несебър, Новини Нова Загора, Новини Нови Пазар, Новини Обзор, Новини Оборище, Новини Омуртаг, Новини Павликени, Новини Пазарджик, Новини Перник, Новини Петрич, Новини Плевен, Новини Пловдив, Новини Поморие, Новини Правец, Новини Радомир, Новини Разград, Новини Разлог, Новини Русе, Новини Самоков, Новини Сандански, Новини Сапарева Баня, Новини Свети Влас, Новини Свиленград, Новини Свищов, Новини Своге, Новини Севлиево, Новини Силистра, Новини Симитли, Новини Сливен, Новини Смолян, Новини Созопол, Новини Сопот, Новини София, Новини Средец, Новини Стара Загора, Новини Стрелча, Новини Суворово, Новини Тетевен, Новини Троян, Новини Трън, Новини Трявна, Новини Тутракан, Новини Търговище, Новини Харманли, Новини Хасково, Новини Хисаря, Новини Царево, Новини Чепеларе, Новини Червен бряг, Новини Черноморец, Новини Чипровци, Новини Чирпан, Новини Шабла, Новини Шумен, Новини Ябланица, Новини Ямбол, Новини Всички градове