Протестите започнаха от овощарите край Дунав, после се включиха и доста други сектори. Тяхната роля беше подценена и беше силно надценена тази на зърнопроизводителите. Имаше прекрасна възможност да използваме този протест, за да започнем да говорим наистина за проблемите на земеделието, която беше пропусната.
Това каза в студиото на Euronews Bulgaria бившият земеделски министър Иван Христанов.
Продължават проблемите да се решават на парче и липсва голямата визия.
Нидерландия има отвратителен климат и два пъти по-малко земя от нас, а изхранва 20 млн. население и цяла Европа. Ние имаме прекрасен климат и не можем да изхраним 5-6 млн.
Защото когато влязоха лесните пари от Европа, освен земеделци отиват и крадци. В България земеделието беше опоскано от крадци.
Февруари месец започнахме стратегически план, направихме таван на субсидиите от 300 на 100 хил. евро. Сложихме и таван на заплатите, защото имаше такива по милион. Насочихме средства към малките, средните, младите и биологичното. Визионерската реформа беше започната.
Липсата на комуникация се оказа основният проблем за протестите сега. Как може да осъществиш една стратегия, ако не комуникираш с този бранш?
Забраната за внос от Украйна няма как да остане в сила. Аз съм сигурен, че този фарс се разигра от ГЕРБ и ДПС, които видяха възможност да хлъзнат своя некоалиционен непартньор към доста сериозни проблеми.
Не българският пазар е проблемът. 80% от продукцията на зърнопроизводителите отива в чужбина, което означава, че не се състезаваме в България за по-ниски цени, а в Египет, Йордания и навсякъде където излиза българска продукция. Това е големият препъни камък - ако малките и средните бъдат изоставени, те няма да могат да си обслужват задълженията и другата година тяхната земя ще бъде изкупена отново от големите.
Цените няма да намалеят. Ние не внасяме пшеница. Няма да правим хляб от украинско зърно, то няма шанс в България.