Обрат с дерогацията за „Лукойл“. Няма да има предсрочно прекратяване засега. Държавата обаче настоява рафинерията да плати 1,5 млрд. лева данъци и невнесена свръхпечалба. Това стана ясно на извънредна среща в Народното събрание, обобщи бТВ.
Политическата седмица започна с напрегната среща между партиите в сглобката и премиерът Николай Денков. По настояване на ГЕРБ-СДС и ДПС в нея онлайн се е включил и финансовият министър Асен Василев.
Ще бъде предложено още правителството да поеме контрола над базите за съхранение на гориво на „Лукойл“.
Постигнатият консенсус е, че забрана на руския петрол няма да се внася, стига „Лукойл“ да си плати задълженията. Премиерът Николай Денков е уверил партньорите си, че е реалистично тези задължения да бъдат събрани от хазната.
Заплахата, че до седмица България ще забрани вноса на руски петрол, е дала резултат, отчете депутатът Делян Пеевски.
„Благодарение на това, което направихме с господин Борисов, „Лукойл“, както не искаха да си плащат данъците, са заявили вчера пред шефа на кабинета на премиера, че ще си платят над 500 млн. лева данъци, които искаха да скрият от българските граждани. Ние заявяваме, че ако това не се случи, ще си внесем проекта за седемте дена и ще отнемем дерогацията на „Лукойл“, заяви Пеевски.
За премиера Николай Денков отмяната на дерогацията e невъзможна. По-реалистично е събирането на задълженията, смята той. Той очаква „Лукойл“ да си плати до края на тази година. „Аз на думи не вярвам, искам да видя парите в сметката на държавата“, заяви той.
В петък депутатите се събират, за да разгледат възраженията на президента Румен Радев по Закона за енергетиката. А правителството ще изиска от „Лукойл“ още поне 620 млн. лева, дължими по приетия от миналия парламент закон. Пари, които според Делян Добрев от ГЕРБ трябва да бъдат раздадени като компенсации за потребители.
„73 стотинки на литър беше нашата точна калкулация през август. Не виждаме причина тя да се промени. След като преодолеем ветото в петък и то бъде публикувано в Държавен вестник другата седмица във вторник, може да се осъществи тази компенсация“, обясни Добрев.
По-късно премиерът обаче поясни, че заради тази мярка можем да бъдем наказани от Европейската комисия. „За нас това, което е важно е да влязат в бюджета по правилния начин съответните данъци. Аз самият бих бил предпазлив за това как ще бъдат изхарчени тези пари“, каза той.
В същото време синдикатите в рафинерията решават дали ще започнат протести. А Еврокомисията отговори на въпроса ни дали България може сама да отмени дерогацията.
Брюксел отказа коментар за евентуална промяна на позицията на страната ни относно дерогацията, защото няма официално съобщение от правителството ни за това.
„България може едностранно да се откаже от дерогацията, но ако впоследствие реши да се възползва от нея, то трябва да е съгласно пълния регламент на ЕС“, казват от Европейската комисия. Вероятно това значи нова процедура на одобрение.