Нарушаването на санкциите срещу Русия да стане състав на престъпление, като се разширят и правомощията на Европейската прокуратура, която да го разследва. Това е било обсъдено на среща на премиера акад. Николай Денков и вицепремиера Мария Габриел с европейския главен прокурор Лаура Кьовеши, която е в България и участва във форум „Антикорупция, демократична устойчивост и икономическа сигурност“, организиран от Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД), съобщи "Лекс".
След срещата акад. Денков обяви пред медиите, че вече е разговаряно по темата с министъра на правосъдието Атанас Славов.
Повод за коментара на премиера е огласеният по-рано днес доклад на „Глобъл Уитнес“, на Центъра за изследване на енергията и чистия въздух и на ЦИД, от който става ясно, че притежаваната от „Лукойл“ рафинерия „Нефтохим“ заобикаля забраната на Европейския съюз за търговия в държави членки с продукти, произведени от руски петрол, и, възползвайки се от полученото изключение от забраната за внос на руски суров петрол и нефтопродукти, е натрупала солидни печалби. Съдържанието на доклада беше изнесено от изданието „Политико“.
Министър-председателят заяви днес, че голяма част от информацията е била известна и преди това и няма особена изненада, освен „скалата, в която се развива цялата тази схема за заобикаляне на санкциите“.
„Всичко, което е свързано с информация по отношение на действията на „Лукойл“, винаги е било на разположение и никога не е било крито. Това е една от темите, която обсъждахме с г-жа Кьовеши. Има директива, която изисква всяка държава членка да създаде координационен механизъм, който да следи за това дали се нарушават санкциите. Когато влязохме в правителството, се оказа, че няма движение в тази посока. Нямаше механизъм. Започнахме да го създаваме преди месец-месец и половина, но това, което постави г-жа Кьовеши е, че нямаме наказателни състави, които да са свързани с нарушаването на санкциите. Това е процес, който не е започнал, но е имало разговори с правосъдния министър”, посочи Денков.
Лаура Кьовеши на свой ред сподели, че една от темите, които са били обсъдени на срещата с премиера и вицепремиера, е била увеличаване на правомощията на Европейската прокуратура по отношение на санкциите срещу Русия, за което настояват Франция и Германия.
„В момента Европейската прокуратура има много ограничени правомощия да разследва нарушаването на санкциите от страна на държави членки на ЕС. За да се промени това, трябва да се приеме национално законодателство, което да криминализира заобикалянето на санкциите, от една страна, и да се увеличат правомощията на Европейската прокуратура, за да покриват такъв тип престъпления“, посочи Кьовеши.
Другите теми, които е обсъдила с премиера и вицепремиера, са свързани с доизграждането на офиса на ЕРРО в България, както и компетенциите на институцията във връзка с борбата с организираните престъпни групи. Кьовеши отбеляза, че в България Европейската прокуратура работи по стотици случаи, но е трудно, защото няма специално зачислени полицаи, а и съставът на европейските делегирани прокурори все още не е запълнен. Тя е проявила интерес и към напредъка по ремонта на сградата на ул. „Г. С. Раковски“ 134, предназначена за ЕДП, като е подчертала, че е изключително важно в една сграда да бъдат обединени всички дейности от компетенциите на делегираните прокурори, така че тяхната работа да бъде максимално обезпечена.