Регистрираме известен спад в нивото на престъпленията като цяло, към днешна дата са с 3,7% по-малко в сравнение с миналата година, а с около 3% е завишението на нивото на разкритите престъпления. Това каза главният секретар на МВР главен комисар Живко Коцев в интервю за БТА.
Той даде за пример, че има спад при престъпленията против личността, кражбите на автомобили и на имущество.
Сериозен ръст се отчита обаче на сигналите за случаите на домашно насилие, като има и увеличение на броя на досъдебните производства, отбеляза Живко Коцев. „До този момент са регистрирани 1359 случая спрямо 749 през 2022 г. т.е, 81,4% увеличение на проявите на агресия в домашни условия, това е изключително обезпокоително“, каза главният секретар на МВР.
По темата за трафика на хора от България главен комисар Живко Коцев посочи, че през 2022 г. са идентифицирани общо 153 жертви на трафик на хора, от които осем деца. Той представи данни и за отминалите две години: през 2021 г. общо са идентифицирани 468 жертви на трафик, от които 24 деца; през 2020 г. те са 458, сред които 31 деца.
„През тази година са проведени 11 спецоперации срещу трафика на хора. Неутрализирани са девет организирани престъпни групи. Задържани са 49 лица и 32 от тях са привлечени към наказателна отговорност“, съобщи главният секретар на МВР. Той добави, че през 2022 г. МВР е осъществило осем спецоперации и са неутрализирани пет престъпни групи по тази линия.
Във връзка с мигрантския натиск общо до момента са предотвратени 170 хиляди опита за нелегално преминаване на граждани на трети страни срещу 139 хиляди през 2022 г., обясни Живко Коцев. Във вътрешността на страната са задържани над 12 хиляди души. България се справя много добре с опазване на държавата граница, която е и граница на ЕС, добави той.
Главният секретар отчете намаляване на опитите за незаконно преминаване на мигранти като отбеляза, че през изминалата седмица в рамките на едно денонощие са отчетени под 300 опита, докато до преди два месеца броят им е варирал между 1200 и 1500 на денонощие. Коцев добави, че има над 80% ръст на образуваните досъдебни производства и над 30% осъдителни присъди по линия на борбата с мигрантския натиск. Той отчете, че намаляването на натиска е благодарение на взаимните усилия с турската страна, както и синхронът на МВР с Европол и Фронтекс.
Следва цялото интервю:
Г-н Коцев какво е нивото на престъпността у нас, какви действия предприема МВР?
Живко Коцев: Предприели сме проактивен подход, да работим превантивно, преди да са настъпили общественоопасни последици и престъпен резултат. Регистрираме известен спад в нивото на престъпленията като цяло, към днешна дата са с 3,7% по-малко в сравнение с миналата година и с около 3% завишение на нивото на разкритите престъпления. Това показва добри, положителни резултати по всички линии.
Спад се отчита при престъпленията против личността. Както и сериозен спад на посегателствата свързани с моторни превозни средства, като в столицата той е 10%, а с около 16% има завишение на разкриваемостта. През последните месеци неутрализирахме няколко сериозни престъпни групи, занимаващи се с тази дейност. По отношение на кражбите на имущество на гражданите също имаме спад с 10%, а разкриваемостта е увеличена с 6,7%.
Единствено имаме незадоволителни резултати по отношение домашното насилие и въобще по отношение на агресията. Отчита се сериозен ръст на сигналите за случаите на домашно насилие и увеличение на броя на досъдебните производства т.е. обществото ни сериозно боледува на тази тема, взаимоотношения в семейството и между интимни партньори. До този момент са регистрирани 1359 случая спрямо 749 през 2022 г. т.е. 81,4% увеличение на проявите на агресия в домашни условия, това е изключително обезпокоително.
Какви са причините за увеличението на случаите на домашно насилие?
Живко Коцев: Това е предмет на сериозна дискусия. Считам, че основно след ковид кризата, оттогава регистрираме постепенно сериозен ръст на проявите на домашно насилие и това не е само в България, а и в цяла Европа и света.
Борбата с домашното насилие е един от приоритетите от страна на МВР и поради това сме предвидили формирането на структурно звено, което да се занимава с превенцията и противодействието на домашното насилие, което е ситуирано в Главна дирекция „Национална полиция“. Това звено ще има много работа.
България се смята за една от държавите, от които се осъществява сериозен трафик на хора към Западна Европа, колко жертви на трафик отчита от МВР и какви действия е предприело?
Живко Коцев: През предходната година са идентифицирани общо 153 жертви на трафик на хора, от които осем са деца, съответно шест момичета и две момчета. През 2021 г. техният брой общо е 468, от тях 24 деца - 21 момичета и три момчета, а през 2020 г. общо са идентифицирани 458 жертви на трафик, от които 31 деца - 28 момичета и три момчета.
Това са престъпления, които изискват да се реагира много сериозно от структурите на Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“ в координация с представители на прокуратурата и Държавната агенция за закрила на децата. Тук работим в тясно сътрудничество с Европол и Интерпол. Превес има трафикът на хора с цел сексуална експлоатация.
През тази година са проведени 11 специализирани операции по това направление. Неутрализирани са девет организирани престъпни групи, задържани са 49 лица, а 32 от тях са привлечени към наказателна отговорност. През 2022 г. са проведени осем специализирани операции и са неутрализирани пет престъпни групи.
Колко деца издирва МВР?
Живко Коцев: Издирването на пълнолетни и непълнолетни е приоритет. Работи се по процедура по инструкция, така че когато се получи сигнал много бързо се обявява за издирване. Също така се съставя координационен механизъм за издирването на съответното дете с оглед това да не стане жертва на престъпление.
През т.г. до момента обявените деца за издирване са 201, а върнатите по домовете са 163, през 2022 г. са издирени 267 деца при общо 295 обявени за издирване.
Намалява ли мигрантският натиск, какви резултати отчита МВР?
Живко Коцев: Въпреки усложнената, динамична, външна среда за сигурност, множеството конфликти, България се справя много добре с опазване на държавата граница, която е и граница на Европейския съюз.
До преди два месеца регистрирахме много сериозен натиск и в резултат на организационни процеси на първа и втора линия, в координация с турската държава, която също провежда мащабни операции както на границата, така и във вътрешността на страната, успяхме да ограничим натиска с взаимни усилия.
Преди два месеца броят на предотвратените опити за нелегално преминаване на границата варираше между 1200 -1500, а седмично регистрирахме между 7000 и 7,800 опита, докато през изминалата седмица имаше денонощие с под 300 опита. Общо до момента отчитаме 170 хиляди опита за нелегално преминаване срещу 139 хиляди през м.г. Във вътрешността на страната от началото на годината сме задържали над 12 хиляди души граждани на трети страни Имаме над 80% ръст на образуваните досъдебни производства и над 30% осъдителни присъди. Това е благодарение на синхрона с турските власти, Европол и Фронтекс.
Във връзка с конфликта в Газа, какви са рисковете и какви действия предприема МВР?
Живко Коцев: Ако се глобализира конфликтът има опасност от извършване на актове на агресия, на терористични актове както в нашата страна, така и в цяла Европа.
Още от самото начало на кризата, от 7 октомври, сме предприели превантивни охранителни мерки. Българските правоохранителни служби предприеха първи такива мерки за засилен мониторинг, наблюдение по държавна граница спрямо лица, чужди граждани с определен профил, с оглед да не се допусне именно извършването на терористични актове.