Днешният вот на недоверие е едно стъпало нагоре в охладняването на отношението между партньорите в "сглобката“ очевидно, каза в аудиокаста на "Фокус" "Това е България" Първан Симеонов, изпълнителен директор на "Галъп интернешънъл".
"Това е по-логичното, не че винаги стават най-логичните неща. Но още една степен на охладняване, т.е. някак си вече изтъняване до краен предел на свръзките в "сглобката“. Аз обаче искам да напомня няколко много важни неща. Първо, тази "сглобка“ е обусловена от външни фактори. Т.е. те колкото и да си правят мръсно помежду си и да не могат да се понасят, така нареченото "евроатлантическо пространство“ в България трябва да седи монолитно поне до някакви първи признаци на успокояване на международната острота в Североизтока и Югоизтока спрямо България", добави Симеонов.
По думите му, украинският конфликт има някакви белези на началото на края, но твърде плахи и може да се окаже, че всичко това е илюзорно, а пък междувременно избухва конфликт в Близкия изток.
"И както и да го гледаме това означава, че има всички шансове тази "сглобка“ по някакъв начин да оцелява. Не казвам в какъв състав, казвам просто в това пространство между 4 партии и коалиции ГЕРБ-ДПС, ПП-ДБ. Дето се казва, тя ротацията е един вид падане на правителството и избиране наново като се замислим по Конституция. Така че никога не сме и мислили, че тая "сглобка“ ще е нещо спокойно. И както виждате искането на Борисов е, той плаши със събаряне на "сглобката“, в същото време иска до сглобяване, т.е. иска коалиционно споразумение. Така че аз лично мисля, че е по-логично все пак този вот да не мине. Освен това, когато срещу тебе са "Възраждане“, БСП и т.н., ти можеш да кажеш: "Ето, Путин е срещу мен“, т.е. една допълнителна легитимация, може да казваш както партия ГЕРБ казва "Не го обичаме това правителство, ама какво, БСП и "Възраждане“ да идват ли?“, и както виждате те се обиждат на БСП и "Възраждане“. Г-н Пеевски говори за коалиция "Путин“, която събира ПП и "Възраждане“, нещо такова четох днеска. Освен това, да ви призная те си дължат такова поведение на самите си избиратели. Как иначе да обясниш на избирателите на ПП-ДБ, че си с Борисов и Пеевски заедно, ако не се караш с тях постоянно? Че то на Борисов му е трудно да обясни на своите, и казва: "Ето сега ще отидем на един форум и там ще прецени какво ще правим с правителството“. И какво прецениха? Че нали в общи линии прецениха да я карат както и досега. Така че ми се струва, че всичките тия неща са по-скоро маневри, за да напомняш, че си различен от другия, но голямата маневра да счупиш "сглобката“ не ми се струва, че имат решителността и едните, и другите я направят. Пък и дето се вика, едни нови избори едва ли ще покажат много по-удобен резултат, както се и видя", добави Първан Симеонов.
Той обясни, че ако е ГЕРБ и му предстои да поема управлението по-видно през пролетта, наистина ще се притеснява от две неща. Едното е, че дерогацията трябва да падне по негово време, което означава, че всичките негативни потенциални последици, ще бъдат по негово време. А нещо повече, бюджетът ще е приет, задлъжнялостта ще е пораснала. Т.е. аз той ще работи по бюджет на Василев, а пък някак си най-вероятно ще работи и със самия Василев.
"И това събужда много, много, много стрес у ГЕРБ, защото ГЕРБ чисто като политическа философия те не са на акъла на Василев. Те са по-скоро ляво – той вярва, че с повече публични харчове у хората ще има повече пари, следователно ще се стимулира потребление и това ще върти икономиката, но това обикновено е свързано с по-високи нива на дълга. Не казвам да са опасно високи. От друга страна ГЕРБ никога не се правили такива неща и съответните те се плащат от това. Т.е. това не е точно канадска борба, ами по-скоро един горещ картоф, който лека-полека отива към ГЕРБ през март месец. И ГЕРБ знаят това, и както се вижда, се опитва тоя горещ картоф някак си да не го хващат, но какво да се прави", обясни още Първан Симеонов.