Промяна по отношение на датата на националния празник така и не залегна в приетите корекции на Конституцията.
Пред БНР председателят на инициативния комитет за провеждане на референдума за запазване на 3 март като дата на националния празник - евродепутатът Петър Витанов - обясни, че са се организирали именно с тази цел - запазване на празника.
"За нас това, което се случи онзи ден, по скоро е победа, защото тези промени в Конституцията не включват промяна на националния празник. Това ние отчитаме като успех".
Има някои червени линии, които управляващите тестват дали биха могли да преминат - тази не успя да бъде премината, коментира Витанов.
Имаме подписи от всеки областен град, подчерта той, като добави, че включително представители на ГЕРБ и ДПС по места са им помагали. Според него това е така, защото каузата е надпартийна. А събраните подписи са между 200 и 300 хил.
Днес Инициативният комитет се събира, за да реши какво да прави с подписите. Но главната цел вече е изпълнена, отбеляза Петър Витанов.
Според него Законът за референдумите е направен така, че да не работи, а гражданското участие да бъде сведено до минимум.
Хората са отвратени и възмутени от това, което се случва в България, изказа мнението си евродепутатът.
"Имаше много гласове, които призоваваха за създаване на политическа партия, включително очаквания най вече към президента като човека, който се е обособил като някаква форма на алтернатива. Енергия за създаване на нещо ново безспорно има, но това не е във функциите на този комитет".
Според него политически вакуум няма да има - той ще бъде запълнен. За него ниската избирателна активност на избори говори за безнадеждност, апатия, отвращение от политическата класа.