„Това беше и наша война, защото целта беше стабилизиране и възстановяване на Ирак, ликвидиране на тероризма като форма, която после се разви още по-активно. Не приемам тезата за атентат, това си беше въоръжено нападение върху база „Индия”. Думите са на ген. о.р. Атанас Запрянов, зам.-министър на отбраната в предаването „Денят на живо” по NOVA NEWS. Повод за твърденията му е 20-ата годишнина от нападението над нашата база в Ирак по време на първия български контингент там.
Той твърди, че цялото оборудване на нашите войници е било ново, защото преди това не сме имали униформа в пясъчен десен. „Българската държава определи особен ресурс на подготвяне личното оборудване на войниците”, каза Запрянов.
„Да, не всичко е било перфектно. Част от оборудването се оказа негодно, бяхме изпратили техника като УАЗ 469, която не беше бронирана”, призна Запрянов. Припомняме, тогава нашите бойци показваха, че фенерчетата, които са им дадени, не са с необходимото качество, а са закупени сякаш от магазините по левче, че кубинките им се разпадат.
„Научихме, че трябва да съобразяваме и най-малките детайли, дори ножчето на войника трябва да бъде специално”, каза Запрянов и изтъкна, че бойците ни доброволно са отишли там.
Относно евентуално изпращане на български военни моряци в коалицията, която опазва сигурността в Червено море, той обясни, че става въпрос за операция, която не е насочена към каквато и да е държава.
„Става въпрос за операция на коалиция на желаещи, която ще се базира изключително на международното морско право – военните кораби трябва да ескортират, да се борят с пирати и с терористични действия – изстрелват се и дронове, и ракети срещу търговски кораби. Затварянето на Червено море ще оскъпи с 30% всички превози от Европа към Азия и обратно. Дневните загуби са до милиарди”, каза Запрянов и допълни, че на този етап няма взето подобно решение и то е в отговорността на парламента. Той уточни, че България може да изпрати само офицер за връзка.