Още в първото тримесечие на 2024-та можем да демонстрираме по-ускорено сваляне на инфлацията. Имаме всички шансове да покрием критериите за влизане в еврозоната.
Това каза пред БНР икономистът и финансист Румен Гълъбинов и уточни, че в края на 2024 г. в еврозоната е около 2% инфлацията, а в България тя продължава да е почти двойно по-висока.
Той подчерта, че страната ни трябва да изпълни няколко много важни условия, за да влезе в еврозоната през 2025 г. и първото е инфлацията.
"Има няколко условия, които трябва да вземем предвид. Едното от тях е как ще повлияе отпадането на дерогацията за руския петрол и ще има ли драстично изменение в цените на горивата. Защото те влияят много на общото ценово ниво и оттам на инфлацията", обясни икономистът.
По думите на Румен Гълъбинов внимателно трябва да се следи и ходът на цените на хранителните стоки:
"Продължаваме да догонваме и да изравняваме общото ценово ниво в доста групи стоки, което е средно за другите европейски държави. Не така стоят нещата с доходите, където имаме доста да наваксваме".
Много важно е какъв ще бъде конвергентният доклад, който ще бъде изготвен за България в първата половина на 2024 г. и дали с него ще получим дата за пълноправно присъединяване към еврозоната, подчерта анализаторът и уточни, че в останалите месеци до края на годината да имаме време за "всички останали съпътстващи мероприятия".
Гълъбинов изтъкна, че членството в еврозоната винаги върви заедно с присъединяването в Шенген:
"Нека да се амбицираме малко повече и по въпроса за Шенген. До постигнем в края на годината и пълноправно членство в шенгенското пространство".
Според икономиста в следващите 2-3 години трябва да бъде намерен отговор на въпросите за социалните системи - здравна и пенсионна:
"Такъв ли да остане моделът, или да бъде променен?. Такива ли да останат вноските за здравно осигуряване и за пенсионно осигуряване, или да бъдат увеличени?".