Шумен скандал произведе конкурсът за избор на проект за националното участие на България във Венецианското биенале за изкуство, съобщи БНР. Участвали са 17 проекта и в първия етап на надпреварата, организирана от Министерството на културата (МК), са избрани пет проекта, а във втория етап е определен и победителят.
Срещу обявения резултата се обяви художникът Петко Петков - Дурмана.
"Министерство на културата" няма капацитет за справедлив и прозрачен конкурс. Процедурата трябва да се промени и българското участие във Венеция да се отмени", заяви той. Творецът също участва в конкурса, но проектът му не е класиран в петицата.
На 2 януари художникът е изпратил гневно писмо до МК, до премиера и до Тома Биков, председател на парламентарната комисия по култура и медии. Пред БНР Дурмана обясни, че писмото е написано, преди да разбере резултатите от конкурса и недоволството му е заради начина, по който е проведен конкурсът.
Той е убеден, че не е била разпространена информация за конкурса, а "сайтът на МК е от 2004 година и документите за конкурса се отваряли само с "екзотичен" браузер. Той е задал въпроси до МК относно попълване на документите, но му отговорили, че и те не знаят.
"Направих анкета в групата за публично изкуство и 86% не знаеха за конкурса, а тези, които знаеха, бяха разбрали от членове на журито за конкурса. За съжаление, подозренията ми даже бяха надминати, когато видях резултатите. Това е поредният нагласен конкурс", убеден е Петко Дурмана.
И е категоричен, че процедурата за оценка на проектите е порочна. Конкурсът не е за авторски проект, а за кураторски проект и дава пример с участието на световно известния куратор Дейвид Елиът. Неговият проект също не е в петицата, а той е високо ниво и е курирал биеналета по света.
"МК подхожда все едно е обществена поръчка за инфраструктурен проект и затова няма как да се получи добър резултата. Конкурсът е нагласен", повтори Петко Дурмана и допълни, че много от проектите не отговарят на темата на конкурса.
Катерина Джумалиева, директор на дирекция Културно наследство, музеи и изобразително изкуство в МК, се опита да обясни целта и процедурата на конкурса и отхвърли обвиненията и твърденията на Петко Петков.
"Неговите твърдения от писмото от 2 януари т. г. не отговарят на истината и са субективни. Темата не е задължителна за участниците в конкурса. В конкретния случай при този конкурс не е задължително проектите да са свързани с темата - "Чужденци навсякъде".
Относно информацията за обявения конкурс тя обясни, че на пресконференция още през миналата година е съобщено, че МК е наело експозиционно пространство във Венеция за 3 години – 2023, 2024 и 2025 година.
"Имаше медии и публикации, а тази година самата обява беше публикувана на страницата на МК в раздел "Новини" и на фейсбук страницата на МК. А на 3 ноември и от Националната галерия, която е единственият държавен културен институт в областта на визуалните изкуства", поясни Джумалиева и отрече конкурсът да е нагласен.
Участието във Венецианското биенале цели изграждането на актуален образ на България в областта на съвременното визуално изкуство в диалог със световните тенденции.
Предвидени са 70 000 лева за екипа на спечелилия кураторския проект, а другите разходи - транспортиране и др. дейности, са на стойност около 480 000 лева.