„Ако има съмнения в представители на ГЕРБ, че заместник главният секретар е замесен в трафик на мигранти, има такава изтекла оперативна информация, какво да говорим за редовите служители и за начина, по който се опазва българската граница. Има оперативна информация, а този човек в момента е заместник главен секретар в МВР“.
Това каза бившият служебен вътрешен министър Иван Демерджиев в студиото на bTV.
„Тази информация е достояние както на австрийската страна, така и на всички европейски и български партньори. Не може да се допускат такива хора с такава биография да достигат до постове, които са в подножието на най-високите постове в МВР. Когато се назначава един служител, се взима кадровата му справка и се вижда, че има такава информация. Когато се види, че има такава информация, той не може да бъде допускан до такова ниво на управление“, допълни Демерджиев.
По думите му, когато той беше вътрешен министър, въпросният човек е заемал по-нисък пост в системата, но не е имало достатъчно данни да бъде отстранен и сроковете за дисциплинарно производство са били изтекли.
„Вътрешният министър твърди, че намалява. В същото време мигрантските центрове са препълнени. Ако са препълнени при намаляващ натиск, това значи, че охраната на границите се влошава. Остава някак незабелязано, но Сърбия разполага допълнителни свои сили по границата с България и Северна Македония, които да възпират мигранти. Всичко това ми подсказва, че начинът, по който се комуникира този въпрос, отново е неискрен и истината е по-различна. Може би затова Австрия, която нямаше никакви претенции към България, а единствено към функционирането на Шенген, сега заявява конкретни претенции към действия“, коментира още Иван Демерджиев.
Той коментира и промените в Конституцията.
„За пореден път демонстрират юридическа некомпетентност, да не кажа правна неграмотност, която еволюира в последните парламенти. Неочаквано е да се посегне по такъв начин на Конституцията. Тези изменения са негодни да бъдат наречени съдебна реформа. Изваждането на министъра на правосъдието, който осъществява взаимодействието между изпълнителната и законодателната власт, спомага ВСС да работи още повече на тъмно. Вторият пример е все по-ярката политическа намеса в конституирането и различните кадрови политики на прокуратурата. Не виждам как прокурорите, които ще бъдат избирани от народни представители ще посегнат на тези народни представители и министри, след като видяха как главният прокурор може да бъде отстранен за една седмица“, каза служебният вътрешен министър.