Политически 2024 г. не се очертава спокойна година, като гледам как се развиват нещата в Европа, в Близкия изток, а и у нас, където продължава политическата нестабилност. Това заяви народният представител от БСП проф. Румен Гечев в ефира на БНТ, цитиран от novini.bg.
За сезирането на Конституционния съд от страна на президента Румен Радев във връзка с конституционните промени, Гечев обясни: „Четох мотивите на президента, същите ги споделяме и в нашата парламентарна група. Очакваше се, че той ще предприеме такава стъпка. Не знам има ли смисъл и ние да подаваме искане за разглеждане на промените в КС.“
Според него Радев не изземва от БСП ролята на опозиция: „Това са различни институции. Реакцията на президента е свързана с нарушения в Конституцията, а и са засегнати правомощията на президента. Нашата позиция в парламента беше категорична. Поименно гласувахме против тези промени, тук няма кой да ни изземе функциите на опозиция. Изпълнихме си задълженията към нашите избиратели.“
„Особено скандално е предложението за двойното гражданство. В огромна част от света това е забранено. Наричат ни народни представители, а ако си гражданин на две страни, кой народ представляват? Стигаме до абсурди“, смята той.
„Разделението на властите и избора на главен прокурор и висшите съдилища – приетите промени от сглобката, те си гласуваха да си изберат нов прокурор, нов състав на висшите съдилища, т.е. да политизират още повече съдебната система“, каза още Гечев.
За промените в Конституцията, свързани със служебните правителства, той подчерта: „Ако трябва нещо да се промени, то това е фактът, че съгласно действащата Конституция, когато отиваме на парламентарни избори, се разпуска парламентът и служебният кабинет е безотговорен. Ако не се разпуска парламентът и остане да работи до избора на нов такъв, това е логична промяна, която може да бъде променена. Но те промениха текстовете и казаха кой точно може да бъде избран за премиер. Как ще извадиш гуверньора на БНБ и ще го направиш премиер за 2-3 месеца? Да внесеш нестабилност и в банковата система, когато има политическа нестабилност, е лоша идея. Сметната палата контролира харчовете на правителството, как така ще направиш председателя ѝ премиер?“
„Крайно време е у нас да се забрани със закон да се приемат закони, които ги няма никъде другаде“, категоричен е той.