Евродепутатът от групата на социалистите и демократите Елена Йончева смята, че България е трябвало да настоява за пълноправно членство в Шенген, а не да се съгласява на частично присъединяване по въздух и вода в края на март. Новият пакт за миграция, който ще бъде подписан до края на мандата на този Европейски парламент, ще бъде много по-справедлив за България, каза още Йончева, цитирана от БНР.
Евродепутатът се надява още тази година България да получи дата за членство в Шенген и по суша, а не само по въздух и вода:
"Не само трябва да убедим Австрия. Вероятно в течението на следващите месеци или година може да се окаже, че трябва да убеждаваме още някоя държава. Колкото до въпроса, доколко е реалистично още през 2024 г. да влезем, за съжаление виждаме, че мигрантският поток се увеличава и това не е много добра среда, за да водим такива преговори. Моето лично мнение е, че ние не трябваше да се съгласяваме на "въздушен и воден" Шенген. Не трябваше да играем на тази карта на вътрешен пиар, че сме постигнали нещо. Трябваше да искаме "всички или нищо"".
На въпрос дали е реалистично до края на мандата на европейските институции да получим някаква дата, Йончева отговори:
"Всички се надяваме, че ще получим и че политическата ситуацията в Австрия може би няма да е тази, която всички предвиждаме на следващите избори. Самото правителство казваше, че за България би било победа единствено влизането в пълноценен Шенген. След като влязохме само по въздух и вода, изведнъж се оказа, че това също е успех и бих казала, че едно такова поведение не е по никакъв начин последователно".
Новият Пакт за миграция, по който работи Европарламента, предвижда нови механизми, по които Европа ще се опита да реши проблема с миграцията. Те ща бъдат много по-справедливи за държавите, които са външна граница на ЕС, след които е и България.
"Когато в България пристигне над определена бройка бежанци, без да има натиск останалите държави от Европейския съюз, които не са на първа линия, те ще поемат част от тези мигранти. Това се нарича принципна солидарност. Защото досега, според Дъблинското споразумение, какво излиза - че ние отговаряме за всички незаконни мигранти, които минават през българската граница и след това, ако някой поиска, може да ни ги върне обратно, защото ние сме ги регистрирали".
Йончева допълни, че новият пакт за миграция ще бъде подписан до края на мандата на този Европейски Парламент. За да влезе в сила, обаче, е необходимо одобрението на всички държави членки, което ще отнеме още една или две години.