Първият етап от протеста на селскостопанските работници и фермерите в Германия приключи.
Това каза пред ФОКУС журналистът от Берлин Капка Тодорова.
"Протестите бяха обявени за една седмица и в понеделник беше заключителният голям митинг – над 10 000 трактора се струпаха в центъра на Берлин. След преговорите, проведени между правителството в лицето на министъра на финансите Кристиан Линднер и Съюза на фермерите, последните заявиха, че не приемат предложените им компромиси и ще има още протести“, разказа още тя.
Компромисът, предложен от правителството субсидията върху земеделския дизел да бъде поетапно разсрочена до 2026 година, за да могат фермерите да си направят бюджетите за следващите години, не е достатъчен за земеделските производители.
"Това, което предизвиква все още гнева на селскостопанските работници, е огромната бюрокрация. Държавата се намесва сериозно в селското стопанство. Има твърде много правила и изисквания и се случват толкова бързо, че вече е трудно за един фермер без голяма счетоводна фирма може да направи съответните финансови разчети за въвеждането им,“ обясни логичните искания на фермерите Капка Тодорова, като според нея от друга страна обаче съществува проблемът, че този отрасъл е най-зависимият от държавата, както и в целия Европейски съюз, и когато парите идват от държавата, съответно държавата има право да ги контролира.
По думите ѝ у германското общество се наблюдава една голяма умора от кризи, от промени и реформи. Според нея хората са уморени и на този етап трудно могат да се обединят около каквато и да е кауза. "Преходът към преминаването към зелена енергия изисква от всеки данъкоплатец и лични усилия, и финансови промени, за които мнозинството в Германия беше напълно съгласно. Но поредицата от кризи, и особено пандемията и войната в Украйна, сериозно удариха цялата икономика.“ Капка Тодорова е изрази мнението на германците, че подкрепата за Украйна ще продължи, защото опасността от Русия е все по-осезаема и германското общество си дава сметка за опасностите, които идват оттам. "Така че по-скоро нуждата да се преминава по-бързо към зелена енергия е по-трудно да бъде обяснена, а не помощта за Украйна,“ каза още тя.
Относно убийство на 38-годишната Айсел журналистът коментира, че става дума за битова престъпност. "Става дума за лична драма жена, която е работила на касата на голяма верига супермаркет е била застреляна пред очите на клиентите от бившия си партньор и той се е самоубил след това.“