И тримата кандидати за конституционни съдии отговарят на изискванията на закона, но се изпусна моментът тези условия да бъдат променени. А това е трябвало да стане с промените в Конституцията.
Това коментира пред БНР Димитър Марков от правна програма на Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД).
Формално предложените кандидати – Десислава Атанасова, Борислав Белазелков и Цвета Рангелова, отговарят на изискванията. А дали политическата обвързаност може да е пречка, не е предмет на законова регулация. Процедурата е напълно в правната рамка и кандидатите отговарят на изискванията на закона, категоричен е Димитър Марков.
И допълни: Да се повдигне дебатът за ролята на КС въобще и съответно изискванията към кандидатите. Практиката показва, че често КС действа като втора Камара на НС и не винаги решенията са юридически издържани. Това е дебат, който пропуснахме хубавата възможност в хода на промените в Конституцията да се повдигне въпросът за ролята на КС. И каква функция искаме да изпълнява той в България.
"Ставаме свидетели на огромен по размерите си политически пазарлък и той стана възможен, че НС подходи безотговорно към избора на длъжности в редица институции с отдавна изтекъл мандат – ВСС и инспектората към ВСС, КС, регулаторите, а нищо чудно чисто в политическия пазарлък да се намеси и СОС, където продължава патовата ситуация", коментира Марков дали изборът с политически договорки не руши авторитета на институциите.
На въпрос редно ли е Десислава Атанасова, която е гласувала в НС промените в Конституцията да се оттегли от делото на Конституционния съд, ако бъде избрана, Димитър Марков каза:
"Това не би било правилен ход от гледна точка от юридическата етика, един и същи човек ще решава за законността на текстове, в чието изработване е участвал. Това е прецедент в толкова кратки срокове след Конституционна промяна, КС да разглежда дело. Остава отворен въпросът. Десислава Атанасова дали, с дълга парламентарна кариера, във всеки закон, в който е участвала, следва да си прави отвод. Това са открити въпроси, на които няма решение и се изпусна моментът. Поставя се на карта авторитетът на КС, не само по това първо дело, но и вероятно на следващите".