Към момента икономическа изгода на такъв проект клони към нула, това е огромна загуба за бъдещ инвеститор. Някой е решъи да усвои пари за проучване, без изобщо да смята да строи такива ветропаркове. Това прогнозира пред БНР Любен Дилов – син, който не подкрепи текстовете за изграждането на вятърни паркове в Черно море, прокарани от мнозинството в парламента.
Той е много несъвършен. Много прилича на лобистка поправка, на лобистки закон в момента, в този му вид, посочи Дилов – син.
Според депутата от управляващото мнозинство "има доста ясни сигнали за конкретен лобистки интерес – конкретна компания, която иска да усвои средства за проучване".
Той е категоричен, че минусите за околната среда, туризма и риболова са много повече от плюсовете.
"Перките в Добруджа повлияха на Виа Понтика със сигурност – изчезнаха определени видове птици, миграционният поток се измести оттам, а това е национално богатство. Със сигурност това няма да благоприятства рибата да е по-близо до брега. И вибрации, и шум."
"В момента икономически за България е много по-изгодно да развива соларите, ако търсим алтернатива. Слънцестоенето в България е много по-добро от вятъра. Първокурсник в Географския факултет ще ви го каже това", коментира Любен Дилов – син. Той посочи и доводи на наши специалисти, занимаващи се с климатични градове, че е по-добре по-добре да извличаме енергия от сероводорода, колкото и това сега да е скъпо и да изглежда фантастика.
"Имаме изключително добър Институт по океанология. Ако искаме да проверим офшорния вятър – къде би могъл да бъде икономически изгоден, не е нужно да приемаме закон. Те могат да направят и картография, да проучат нещата, без да застрашават по никакъв начин риболова", обобщи Дилов-син.
"Те казаха – времето, в което т.нар. офшорен вятър ще стане изгоден, горе-долу ще съвпадне с времето, когато сероводородните технологии ще станат изгодни."
Рибарите нееднократно изразяват категорична позиция срещу перките в морето. Те дават пример със Северно море, където вече има последици върху рибните запаси от поставянето на ветрогенератори.
На 6 февруари в парламента предстои кръгла маса, организирана от вносителите на законовите поправки, които дават зелена светлина за поставяне на ветрогенератори в морето.