Финансовият министър Асен Василев каза пред "Ди Велт", че присъединяването на България към Еврозоната е закъсняло.
"Критерий инфлация не го покриваме. Това е един от четирите количествени критерия за влизане в Еврозоната и специално по този критерий средномесечната инфлация за последните 12 месеца не трябва да бъде с повече от 150 пункта по-голяма, отколкото трите страни, които се представят най-добре. Данните за декември показват, че България има 8,6%, а трите страни с най-ниска инфлация имат 3,6 - разминаването е грубо 500 пункта, което е много далеч от прага"
Това заяви доц. Григор Сарийски от БАН в студиото на "Денят ON AIR".
По негови думи е важно да бъдем подготвени за Еврозоната, но на този етап България не е готовност за приемане на еврото като валута.
"За да влезете в една обща структура, на вас ви трябва да си хармонизирате структурата на производството - пазар на труда и други, това са критерии, които ние не покриваме", допълни доц. Сарийски.
Той даде за пример хърватския начин, по който държавата се е "справила" с рязкото покачване на цените след приемането на еврото.
"В Хърватия 48 часа след като въведоха еврото изпищяха заради проблеми с цените и техният министър на икономиката събра представителите на големите вериги и им разпореди кое колко да струва в магазините. След това споразумението беше официализирано и излязоха със списък със стоки, които се продават само на регулирани цени. Въвеждайки еврото, Хърватия отмени пазарната икономика", посочи гостът.
Доц. Сарийски е на мнение, че влизането в Еврозоната определено няма да направи българите по-богати.
"Не виждам какви са тия огромни напъни за влизане в Еврозоната. Само ако погледнете това прословуто обещание, че с влизането ще пестим от таксите за превалутиране от евро в евро - това е горе-долу, ако си преместите парите в единия джоб в другия, с колко ще забогатеете", подчерта още икономистът.