Връщането на решението на Столичния общински съвет (СОС) от извънредното заседание от 8 февруари, като незаконосъобразно е правилно”. Така коментираха действията на областния управител от групата на "Продължаваме промяната - Демократична България" и ("Спаси София") в СОС, съобщават от пресцентъра на Съвета, цитирани от БТА.
Според председателя на групата на ПП-ДБ ("Спаси София") Борис Бонев сега ще започнат спекулации, че по тяхна вина ще бъде забавена работата на Съвета. Истината е, че незаконосъобразните действия на новото мнозинство ни доведоха до тази безпрецедентна ситуация, отбелязва той.
Въпреки че ние многократно предупредихме по време на самото заседание, че процедурата грубо се нарушава, всички останали толкова бързаха да си разпределят комисиите на тъмно, че погазиха всички правила и добри практики и гласуваха за провеждането на незаконосъобразно извънредно заседание, посочlа Бонев.
От групата на ПП-ДБ припомнят, че в Правилника за организацията и дейността на СОС е разписана подробна процедура за насрочване на заседания и за внасяне на доклади, гарантираща прозрачно и информирано вземане на решения. Изключенията от този ред следва да са изрични.
Така чл. 14-16 урежда как да се извърши изборът на председател, а чл. 17 от правилника предвижда, че в деня на избор на председател на СОС, а при невъзможност, в срок до 14 дни след избора на председател, СОС избира с явно гласуване от състава на общинските съветници заместник-председатели на СОС. С други думи, решенията, за които не се прилага общият ред съгласно Правилника, са ограничени до избор на председател и негови заместници. За всички останали решения се прилага основната уредена в Правилника процедура, посочват от групата на ПП-ДБ.
Оттам поясняват, че за всички решения, различни от избор на председател и заместниците му в СОС, се провеждат редовни заседания всеки втори и четвърти четвъртък от месеца. Съгласно Правилника може да се проведе и извънредно заседание, което може да бъде свикано от една трета от общинските съветници с мотивирано искане, като се предложи конкретен дневен ред.
Уведомяването на общинските съветници за извънредни заседания на СОС се извършва с писмена покана не по-късно от три дни преди деня на заседанието, като срокът за запознаване с материалите е същият. В изключителни случаи съветниците трябва да разполагат с материалите не по-късно от 16 часа на деня преди заседанието, обясняват от групата на ПП-ДБ.
Оттам припомнят, че след избора на председател и заместник-председатели на 8 февруари, те предложиха свикването на извънредно заседание в понеделник именно, за да се спазят всички законови изисквания. Докладът на Карлос Контрера, с който се предлага разпределение на председателските места в комисиите, е заведен в деловодството след всякакви възможни срокове в 18:38 ч., а е насочен към съветниците в 19:59 ч., след като вече части от него са били гласувани, посочват от групата на ПП-ДБ.
Те отбелязват, че с тях не е коментиран въпросът с ръководствата на комисиите, както и, че не им е оставено време да се запознаят с доклада, въпреки че по правилник трябва да имат три дни. "Кой кога и как се е разбрал можем само да гадаем. Какъв е бил залогът за подкрепата - също. Но фактът е, че в зала се гласуваше проект на решение, с който съветниците не бяха запознати", коментират от групата на ПП-ДБ.
На 8 февруари СОС избра председател, заместник-председатели, а също и председатели на постоянните комисии към Съвета. Заседанието продължи над 12 часа и беше удължавано на два пъти. Днес областният управител върна за ново обсъждане решението на СОС за избора на постоянните комисии.