Ситуацията в момента е част от серията скандали, които продължават десетки години и които говорят за това, че върху съдебната система има нерегламентирано влияние, част от което идва от политиците. Това каза в предаването "Лице в лице" по БТВ съдията в Софийския градски съд Атанас Атанасов по повод реформирането на съдебната система след разкритията на корупционните практики на Петър Петров - Еврото и Мартин Божанов – Нотариуса.
Начинът, по който е оказван натискът върху съдиите, показва, че тези лица са имали съучастници или покровители в тези институции и те са били на много високо ниво, добави той.
Натискът върху колегите е бил организиран и чрез медийна атака. Това значи, че атаките са били съчетани. Това е нещо, което вече сме виждали. Сегашните събития много ми напомнят на събитията през 2015 г., когато се обсъждаше конституционната реформа. Тогава в определен кръг медии започна кампания срещу активни членове от Съюза на съдиите. Тогава имаше открити форми на сплашване и към председателя на Върховния касационен съд Лозан Панов, отбеляза Атанасов.
Ако тази криза не бъде овладяна, сривът на доверието в правосъдната система ще е катастрофален. Единственият шанс за това е парламентарната комисия, каза още магистратът.
Политиците са отговорни за всичко - те са отговорни за конструирането на съдебната система, както и за това как да се реагира, когато има структурен проблем. От десетки години се говори, че структурирането на съдебната система в България не отговаря на определени стандарти, заяви Атанасов.
По повод информацията за корупционни практики на групите на Петър Петров - Еврото и Мартин Божанов – Нотариуса, магистратът посочи: "Предполагам, че са съществували много назад във времето, а сега просто са станали много видими".
Предполагам, че преди това не е обръщано достатъчно внимание. За тази група, за която сега се говори (групата на Нотариуса – б.ред.) има данни от много отдавна, но в публичното пространство се разбира едва през 2020 г. когато има сигнали за натиск над съдиите Цариградска и Лазаров от представители на тази група. След това се появяват разследванията на Антикорупционния фонд за станалите известни двете групи за натиск в съдебната система. Тогава пак не е известно да имало някакво действие от страна на институциите. А във всеки един случай става въпрос или за измама, или за опит за влияние, което също е тежко престъпление, но пак не е последвало разследване. Явно е, че институциите са бездействали в значителен период от време, подчерта Атанас Атанасов.