Надявам се, че политиците в момента преговарят за всичко. Политиките и принципите са свързани с това кой ги упражнява, като правомощия, как се разпределят. Като гледаме колко време отнема, звучи оптимистично, т.е. не е само за постове, а и за нещо повече - това коментира в студиото на "Денят започва" преподавателят по конституционно право проф. Екатерина Михайлова.
Според нея, не само министрите управляват държавата, а и всички институции са натоварени с определени функции, които трябва да се извършват.
"Всяка една от тях има своята тежест и важност в управлението на държавата. Съдебната власт си има своята много сериозна част в управлението на страната. В този смисъл промените, които бяха направени в Конституцията, от тук нататък очакването на всички ни, които следим този процес, е нещо да се случи по-нататък, т.е. да има и законодателство, което да продължи в посока на конституционните промени и второ - решителни действия", поясни Михайлова.
По думите ѝ, скандалите в съдебната власт не трябва да останат без никакво последствие не само като санкции, а като действия за това да се пресекат подобни явления. Михайлова изрази надежда, че развитието на случаите с Мартин Божанов - Нотариуса и Пепи Еврото би трябвало да е насочено към парламентарната комисия.
"Не смятам, че в момента така, както изглежда и е конструирана съдебната власт, може сама да се справи. Практически там има хора с изтекли мандати също, говорим за ВСС и Инспектората. Те са накрая на своята дейност. Винаги, когато си в края на мандата си в своята дейност, си демотивиран. Освен това виждаме, че самата система е доста поразена", посочи тя.
Михайлова уточни, че тази парламентарна комисия може да оказва контрол и да набележи мерки, които да бъдат изпълнени. Освен това е начин за обществен натиск, който да влияе върху решенията и това е начин, за да се стигне до законодателни промени и след това решение - кадрови промени.