Спешни законодателни мерки за условия за подготовка на запаса в мирно време препоръчва Докладът за състоянието на отбраната за 2023 г., предаде БНР.
Документът е приет от правителството и трябва да мине през парламента. За година некомплектът в армията се е увеличил от малко над 19 до 21 процента. Ръст има при офицерите - от 23 на 26 процента, a при матросите - oт 24 на 27 на сто.
Числеността на доброволния резерв е едва 16 процента. Докладът отчита, че въпреки увеличените за шести път заплати на военните, те остават неконкурентни на пазара на труда.
„За голяма част от младите хора военната професия е непривлекателна поради тежестите и лишенията, рисковете, лошите условия на труд и остарялото въоръжение“, пише в документа.
25 процента от кандидатите за военна служба не минавали медицинските прегледи. Крайно негативно влияние оказват и зловредните информационни кампании, манипулиращи общественото мнение по отношение на войната на Русия срещу Украйна и ролята на държавата и Въоръжените сили.
С 5 до 7 процента годишно намалява броят на хората, които са преминали през прекратената през 2007 година задължителна казарма. След 15 години запасът ще бъде напълно изчерпан, пише в доклада. Затова той препоръчва да се започне обществен дебат за възможно въвеждане на задължителна военна подготовка.
Междувременно стана ясно, че натрупаното увеличение на основните възнаграждения на работещите в отбраната, считано от 1 януари 2024 г., ще бъде изплатено през април, съобщиха от Министерството на отбраната, цитирани от dariknews.bg.
Министърът на отбраната в оставка Тодор Тагарев подписа заповедите за увеличаване на основните възнаграждения на военнослужещите и цивилните служители от Министерството на отбраната, структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната и Българската армия.
Натрупаното увеличение с 10% ще бъде изплатено със заплатите за април.
За тази цел през годината ще бъдат изразходвани 80% от осигурените 180 милиона лева от бюджета за отбрана, става известно още от съобщението.
Останалите 20% ще бъдат разпределени за възнаграждения, в съответствие с резултатите от провеждащия се Стратегически преглед на отбранителната политика, приоритетно за: попълване на декларираните формирования с висока степен на готовност; длъжности с дефицитни специалности във въоръжените сили; увеличаване на възнагражденията на IT специалистите в информационната сфера със задължения по разработване, предварително проучване, адаптация, внедряване, обучение, паралелна обработка и поддръжка на софтуер; за увеличаване на допълнителното възнаграждение за езикови умения съгласно STANAG 6001.
На 20 март кабинетът в оставка прие основните месечни възнаграждения на военнослужещите и цивилните служители от Министерството на отбраната, структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната и Българската армия, включително и на висшите военни училища, ще бъдат увеличени с минимум 10%, считано от 1 януари т.г.
С осигуряването на увеличението на основните възнаграждения на военнослужещите и цивилните служители Министерството на отбраната продължава последователната политика за нарастване на заплатите в системата, се добавя в съобщението. Целта е да бъде намален съществуващият дефицит от отбранителни способности, особено по отношение на привличането и задържането на хората в системата на отбраната и за преодоляване на дисбаланса в доходите им.